عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

۱۰ پیش‌بینی کلیدی در سال جدید

سال ۲۰۱۶ بسیار پر تب و تاب بود. در این سال تحولات شگفت‌انگیز سیاسی رخ داد که از جمله آن‌ها می‌توان به برگزیت، انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان ریاست جمهوری و استعفای نخست‌وزیر ایتالیا اشاره کرد. همچنین تلاطم‌ها و نوساناتی در بازارهای مالی رخ داد که می‌توان به سقوط ارزش پوند به پایین‌ترین سطح در ۳۱ سال گذشته در برابر دلار، نوسانات در بازارهای ایالات متحده آمریکا و ادامه کاهش ارزش پول چین اشاره کرد. آنچه از سال ۲۰۱۷ در ذهن افراد می‌گذرد، مسائلی نظیر انتخابات در فرانسه، هلند، وضعیت ایتالیا، نقل مکان ترامپ به کاخ سفید و تغییرات ارزش پول بریتانیا هستند که دوباره می‌توانند عدم قطعیت را به شدت بالا ببرند.تمام این موارد به معنی آن است که تصویر رشد اقتصادی تیره‌تر از قبل شده است و استراتژیست‌ها هر چه به پایان سال ۲۰۱۶ نزدیک شدیم، این مساله را واضح‌تر احساس کردند. خوشبختانه، آدام اسلیتر، رئیس اقتصاددانان در خانه تحقیقات اقتصادی آکسفورد فهرستی از ۱۰ موضوع اصلی پیش‌رو در سال ۲۰۱۷ را ارائه کرده است. محدوده آنها شامل شتاب گرفتن رشد جهانی تا برابری نرخ یورو به دلار است. آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید.

 

پایداری یوآن

چین به کاهش ارزش یوآن در سال ۲۰۱۶ ادامه داد، امری که استراتژیست بانک «سوسیته ژنرال»، آلبرت ادواردز، در ماه اکتبر از آن به‌عنوان «داستان جهانی اصلی که باید بر آن تمرکز کرد»، یاد کرد. طبق پیش‌بینی اسلیتر در سال ۲۰۱۷ این کار چین به پایان می‌رسد. وی می‌گوید: «ما انتظار داریم که یوآن به نحوی ثابت و پایدار شود و کاهش ارزش آن در مقابل دلار در سال آینده تنها به‌طور معتدلی صورت گیرد و مقامات چینی روند خروج سرمایه را از بین ببرند.»

 

رشد دستمزد بازخواهد گشت

اقتصادهای پیشرفته در سال‌های اخیر شاهد نرخ رشد دستمزد ناچیزی برای کارگران بوده‌اند، اما طبق تحقیقات آکسفورد، این امر در سال آینده ادامه پیدا نمی‌کند و بیانگر این است که شرایطی که رشد را متوقف می‌کرد، در حال افول و از بین رفتن است. «برخی از عواملی که رشد دستمزد را به تاخیر انداخته‌اند از جمله تغییر در ساختار نیروی کار (به خصوص ورود قدرتمند کارگران کم‌درآمد به بازار کار) شروع به از بین رفتن می‌کند و معیارهای بازدهی بازار کار به‌طور قابل توجهی در کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان افزایش خواهند یافت (اما این روند در ژاپن کمتر خواهد بود) و حاکی از این است که فشاری برای بالا رفتن دستمزدها پدیدار خواهد شد.»

 

سهام برای دومین سال بهتر از درآمد ثابت عمل خواهند کرد

تمام سه شاخص عمده ایالات متحده آمریکا در سطوح تاریخی قرار گرفته‌اند، برای مثال FTSE 100 در میانه اکتبر به بالاترین سطوح خود رسید و به گفته «آکسفورد» این سهام به بهبود عملکرد خود در سال آتی نیز ادامه خواهند یافت.  «در نتیجه افزایش سریع در بازدهی بورس پس از انتخابات آمریکا، اوراق قرضه ۱۰ ساله این کشور بازده ناچیزی در مجموع سال ۲۰۱۶ داشتند، در حالی که نرخ بازده سهام به‌طور کلی دو رقمی نیز شده بود. ما انتظار داریم در سال ۲۰۱۷ این عملکرد ادامه پیدا کند. بازده کلی سهام در ایالات متحده آمریکا حدود ۵ درصد در کل سال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود بازده اوراق قرضه بیشتر افزایش یابد، هرچند بازده کلی اوراق قرضه باز هم بسیار پایین‌تر خواهد بود.»

 

یورو و دلار تا پایان سال به نرخ برابری جدیدی می‌رسند

برابری بین یورو و دلار تحت دو عامل کلان قرار دارد: سیاست‌های اروپا و قدرت دلار در نتیجه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو. به گفته این سازمان، «افزایش تفاوت نرخ بهره بین منطقه اروپا و ایالات متحده آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲، نرخ یورو به دلار را به پایین‌ترین برابری در پایان سال ۲۰۱۷ خواهد رساند.»

 

منطقه یورو محکم باقی خواهد ماند

بانک مرکزی اروپا به‌طور قابل ملاحظه‌ای به سیاست تسهیل پولی به شکل تسهیل مقداری و نرخ بهره منفی ادامه می‌دهد تا به افزایش تورم و رشد در سراسر منطقه اروپا کمک کند. «ما انتظار داریم رشد منطقه اروپا از رشد ۵/ ۱ درصدی پیش‌بینی‌شده برای سال بعد فراتر رفته و نرخ تورم و بازدهی اوراق قرضه بالاتر رود.»

 

رشد بریتانیا بهتر از آمار خواهد بود

«ما انتظار داریم رشد بریتانیا در سال ۲۰۱۷ پس از رای برگزیت، با افزایش همراه باشد. همچنین انتظار داریم که استرلینگ در سال ۲۰۱۷ به رغم افزایش معتدل در تفاوت نرخ بهره ایالات متحده – بریتانیا افزایش یابد.»

 

بازارهای نوظهور غیرقابل پیش‌بینی باقی می‌مانند

تصویر بازارهای نوظهور تا حدودی سردرگم‌کننده خواهد بود. به‌طور خلاصه روسیه و برزیل وضعیتی خوب داشته و چین وضعیتی نامناسب خواهد داشت. «در سال ۲۰۱۷ نرخ رشد کل بازارهای نوظهور بهبود یافته و از ۴/ ۳ درصد به۱/ ۴ درصد می‌رسد اما عملکرد آن بین کشورهای مختلف، متفاوت است. ما انتظار داریم رشد چین باز هم کندتر شود، اما رشد بازارهای نوظهور دیگر مانند برزیل و روسیه که در حال خروج از رکود هستند، بهبود می‌یابد.»

 

رشد تجارت جهانی «کند» باقی خواهد ماند

در اینجا اسلیتر تاکید می‌کند: «رشد تجارت کالاها در جهان در سال آینده بهبود خواهد یافت و به ۷/ ۲ درصد می‌رسد که ناشی از تقاضای وارداتی بیشتر در ایالات متحده آمریکا و نیز در روسیه، برزیل و هند است (که همگی در سال ۲۰۱۶ با مشکلاتی در این مورد روبه‌رو بودند). اما در حالی که پیش‌بینی سال آینده از رشد حاکی از افزایش آن نسبت به میزان برآوردی بسیار ضعیف سال ۲۰۱۶ خواهد بود، ولی باز هم بسیار کمتر از متوسط بلندمدت این متغیر است که حدود ۵ درصد در سال بوده است. عوامل ساختاری مانند تکمیل شدن زنجیره‌های عرضه بین‌المللی و فقدان آزادسازی‌های تجاری بیشتر، به این معنا است که از نظر ما افت شدیدی در نسبت بلندمدت رشد تجاری به رشد تولید ناخالص داخلی رخ داده است و از بیش از ۲ درصد در دوره بین سال‌های ۲۰۰۷-۱۹۹۰ به حدود ۳/ ۱ درصد در سال‌های اخیر رسیده است.»

 

رشد تولید ناخالص داخلی جهانی اندکی بهبود خواهد یافت

چند عامل در مقیاس کلان به عقب نگه داشتن اقتصاد جهانی ادامه می‌دهند اما در سال ۲۰۱۷ اقتصاد اندک اندک شروع به بهبود خواهد کرد. به گفته اسلیتر «ما انتظار داریم رشد جهانی در سال ۲۰۱۷ تنها به میزانی معتدل بهبود یابد. با وجود این تغییر، این عدد کمتر از متوسط رشد ۳۰ سال گذشته خواهد بود که ۸/ ۲ درصد بوده است.»

 

بحث درمورد تورم در آمریکا ادامه خواهد داشت

هر آنچه در سال آینده در اقتصاد جهانی اتفاق می‌افتد تحت تاثیر اتفاقات ایالات متحده آمریکا قرار خواهد گرفت که به نوبه خود از محرک‌های القایی ترامپ برای افزایش رشد، تاثیر می‌پذیرد. «اثر کامل سیاست‌های تورمی تحت دولت ترامپ احتمالا تا سال ۲۰۱۸ در بخش حقیقی اقتصاد دیده نمی‌شود. با وجود این، انتظار داریم رشد ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۷ تقویت شود و بازار مالی این کشور توسعه پیدا کند – تا حدی که سیاست مالی احتمالی و اثرات رشد سیاست‌های ترامپ امکان آن را به وجود آورند- و اثر عمده‌ای بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.»