عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

کشف ریشه‌های ژنتیکی جدید برای هوش

هوش یکی از صفاتی است که بیشتر از هر صفت دیگری در انسان بررسی شده است و هوش بالاتر منجر به نتایج بهتری در زمینه‌ی سلامتی و اقتصاد زندگی فرد می‌شود. برخلاف تاثیر بالای وراثت که ۴۵ درصد در کودکی و ۸۰ درصد در بزرگسالی است پیش از این فقط تعداد کمی ژن مرتبط با هوش شناخته بودند و برای بیشتر این ژن‌ها یافته‌ها قابل اعتماد نبودند.

♲ دانشمندان در مطالعه جدید خود ۵۲ ژن مرتبط با هوش را شناسایی کردند که ۴۰ عدد از آنها کاملا جدید هستند، بیشتر این ژن‌ها عمدتا در بافت مغز توصیف شده‌اند.

♻️ دانیل پوستوما، محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: « این نتایج از آنجایی که ارتباط قوی با هوش فراهم کرده‌اند بسیار هیجان‌انگیز می‌باشند. ژن‌هایی که شناسایی کرده‌ایم در تنظیم رشد سلولی درگیر بوده و به خصوص در شکل‌گیری سیناپس، هدایت آکسون و تمایز عصبی مهم می‌باشند. این یافته‌ها برای اولین بار سرنخ‌هایی واضح از مکانیزم‌های زیستی هوش فراهم کرده است.»

♻️ همچنین این مطالعه نشان داد که تاثیرات ژنتیکی بر روی هوش با تاثیرات ژنتیکی بر روی دست‌یابی به مدارج علمی بسیار مرتبط است و به میزان کمتری با حجم داخل جمجمه، ترک سیگار، دور سر در نوزادی، بیماری طیف اوتیسم و قد مرتبط می‌باشد.همبستگی معکوس ژنتیکی با بیماری آلزایمر، علائم افسردگی، تاریخچه‌ی سیگارکشیدن، اسکیزوفرنیا، نسبت کمر به باسن، شاخص توده‌ی بدن و دور گزارش شده است.