عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

چرا باید از هوش مصنوعی ترسید!

مردم بادیدن پیشرفت هوش مصنوعی ازخود می پرسند که سرانجام آن چه خواهد شد و پیامد ابرهوش مصنوعی برای انسان چه خواهد بود؟

◾️ استیون هاوکینگ مدتی پیش از مرگش در سخنرانی کنفرانس لیسبون به مخاطبان گفت توسعه هوش مصنوعی ممکن است به بدترین رویداد تاریخ تمدن بشر تبدیل شود و دلایل زیادی برای این نگرانی دارد.

◾️این فناوری توسط پژوهشگران هوش مصنوعی، اخلاق گرایان و دیگران به عنوان یک ابرهوش مصنوعی(ASI) شناخته شده است و توانایی تبدیل شدن به قدرتمندترین فناوری تاریخ این سیاره را دارد. ابرهوش مصنوعی احتمالاً چیزی است که وجود انسان را به چالش خواهد کشید.

🔆چرا مردم از هوش مصنوعی می‌ترسند؟

▫️برای درک بهتر آنچه که استیون هاوکینگ، ایلان ماسک و بسیاری دیگر نگران آن هستند باید تصویر محبوب هوش مصنوعی را به دقت بررسی کنیم.

▫️واقعیت این است که هوش مصنوعی(AI) از وقتی که رایانه ها قادر به تصمیم گیری بر اساس ورودی‌ها و شرایط شدند مدتی است که با ما زندگی می‌کند. هنگامی که یک سیستم تهدید آمیز هوش مصنوعی را در فیلم‌ها می‌بینیم، شرارت سیستم همراه با قدرت رایانه است که ما را می‌ترساند. اگرچه هوش مصنوعی اینک به شیوه بنیادینی که انسان برایش تعیین کرده رفتار می‌کند
▫️نوع هوش مصنوعی امروزی ما را می‌توان یک هوش عملکردی مصنوعی(AFI) توصیف کرد. این سیستم‌ها برای انجام نقشی خاص برنامه‌ریزی شده تا آن را به خوبی یا بهتر از انسان انجام دهد.

🔸️اکنون مدت کوتاهی است که این سیستم‌ها موفق‌تر از پیش‌بینی‌ها عمل کرده‌اند و توانسته‌اند گیمرهارا دررقابت‌های بازی‌های ویدیویی شکست دهند. چیزی که صاحب نظران تصور وقوع آن را حداقل تا چند سال آینده نمی‌کردند.

◾️در حالی که ما ممکن است مجبور به پذیرش ربات‌های فوق هوشمند باشیم، اما هیچ خطر واقعی وجود ندارد که این سیستم‌ها به شکلی که هاوکینگ می‌گفت خطرساز شوند.

◾️هوش مصنوعی “AlphaGo” ممکن است از کنون تا زمانی که جهان نابود شودبرهمه انسان‌ها در بازی ویدیویی پیروز شود، اما اگر شرایط آب و هوایی فعلی زمین رااز آنها بپرسیم حتی کوچک‌ ترین اطلاعاتی از موجودات زنده تک سلولی که به تغییرات دما واکنش می‌دهند ندارد.

🔆اماآنچه که ماازآن به عنوان یک هوش مصنوعی خطرناک یاد می‌کنیم چیزی است که دانشمندان رایانه به آن هوش عمومی مصنوعی (AGI) می‌گویند و نوعی هوش مصنوعی است که به طور کامل از ذهن انسان تقلید می‌کند و مثل یک انسان بر یک حوزه از دانش احاطه دارد و میلیاردها بار سریع‌تر از ما فکر می‌کند.

◾️با اینکه این سیستم خطرناک به نظر می‌رسد، اما ما به احتمال زیاد هرگز شاهد زنده شدن یک AGI نخواهیم بود. نگرانی واقعی چیزی است که در یک قدم فراتر از AGI وجود دارد.

🔘هوش فرا انسانی

🔆مشکل توسعه AGI بشکل رایج این است که غیر ممکن است یک برنامه تصمیم‌گیری درختی برای هر سوال که AGI مجبور به حل آن است ایجاد کنیم.

▫️انسان‌ها هم با چنین چالشی مواجه هستند و این چالش مربوط به ظرفیت ما برای یادگیری و شکل دادن ارتباطات جدید در مغز است که ما را هوشمندو قادربه حل مسایل می‌کند.اگر ما ندانیم که چگونه یک مساله را حل کنیم، می‌توانیم آن را تجزیه و تحلیل کنیم و پاسخی پیدا کنیم. اکنون همین توانایی در پیشرفته‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی در حال توسعه است.

▫️یک سیستم برای رسیدن به یک AGI واقعی نیاز به ابزاری کلیدی دارد که قدرت برنامه‌نویسی برای هوشمندتر شدن است.

🔸️زیست‌شناسی انسان به طور خودکار مغز را برای یادگیری چیزهای تازه توسعه می‌دهد. این همان چیزی است که نگرانی‌های مربوط به هوش مصنوعی از آن نشأت گرفته است.

◾️فرض کنید ما سیستمی را راه‌اندازی کنیم که می‌تواند برنامه‌های خودش را بازنویسی کند و خود را در هر موضوع، مهارت و توانایی که انسان قادر به انجام آن است، هوشمندتر کند.این سیستم از ابتدا خیلی هوشمند نخواهد بود، اما هر تجربه به نوبه خود توانایی او را برای بهبود را افزایش می‌دهد.

🔘آیانمی‌توان ابرهوش مصنوعی راازبرق کشید؟

این شایع‌ترین پرسش درباره ی هوش مصنوعی و ترس از پیشرفت آن است. عوام می‌گویند کافی است هوش مصنوعی را هنگام خطرساز شدن از برق بکشند، اما می‌دانیم که این کار ممکن نیست. همانطور که نمی‌توانیم ویروسی رایانه‌ای را با خاموش کردن کامپیوتر پاک کنیم.

🔆اگر یک ویروس می‌تواند خودش را در یک سیستم مخفی کندیاخود را کپی کندوسیستم‌های دیگرراآلوده کند،پس کنترل یک ابرهوش مصنوعی بی‌نهایت مشکل‌تر خواهد بود.

◾️بدتراز آن اینکه هوشمندترازما است ومی‌تواند راهی برای حفظ خود پیدا کند.

🔘چرا هوش مصنوعی را توسعه می‌دهیم؟

🔆این پرسشی است که به طور طبیعی به ذهن متبادر می‌شود، اما مشکل این است که هیچ راه معقول‌تری برای توسعه یک سیستم جز AGI وجود ندارد،چراکه توسعه هوش مصنوعی تقلیدی ازعملکرد خودکار مغز مادر ایجاد اتصالات عصبی جدید به صورت خود به خود است.

▫️▫️اگر ما بخواهیم از AFIهای ابتدایی فراتر برویم پس توسعه یک ابرهوش مصنوعی اجتناب ناپذیراست،زیراپس ازتجزیه اتم به اجزای هسته‌ای به عنوان یک منبع انرژی، توسعه سلاح هسته‌ای نیز اجتناب ناپذیر شد.

◾️در نهایت، تنها راه جلوگیری از ظهور ابرهوش مصنوعی، جلوگیری از پیشرفت هرگونه توسعه هوش مصنوعی است که به نظر نمی‌رسد به هیچ عنوان در حال حاضر امکان‌پذیر باشد.با این که ابرهوش مصنوعی پتانسیل نامحدودی برای آسیب رسانی دارد،دستکم برای سازندگانش می‌تواند سودمند باشد.

🔸️اگردوکشور باهم دشمن باشند،یک کشورچگونه می‌تواندبا وجود چنین سیستمی به دیگری اعتماد کند؟ همین مساله باعث شده است تا ابرقدرت جهان همگی با اختصاص منابع مالی فراوان به دنبال پیشتاز بودن در هوش مصنوعی باشند.

🔸️اگر توسعه هوش مصنوعی همینطور ادامه یابد پیدایش یک نژاد هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است.

📌بنابراین آیا ما باید از ابرهوش مصنوعی بترسیم؟ البته. همانطور که هر پیشرفت فناورانه همواره پیامدهای ناخواسته‌ای نیز به دنبال دارد هنگامی که ما یک ابر هوش مصنوعی را راه‌اندازی کنیم دیگر هیچ بازگشتی وجود نخواهد داشت.

🔸️اما ما باید به یاد داشته باشیم که طبیعت ما این است که تهدید چنین سیستمی را در نظر داشته باشیم چرا که ما بشکل فطری به دنبال تشخیص خطر و جلوگیری از مواجهه با آن هستیم.
🔸️واقعیت این است که چنین سیستم قدرتمندی می‌تواند برای خود تصمیم بگیرد و احتمالاً این قدرت راداردکه زندگی انسان را نابود کند. بنابراین ابرهوش مصنوعی بزرگترین تهدیدبرای تمدن انسانی خواهد بود.

🔸️اما فراموش نکنیم که اگر چنین قدرتی داشته باشد پس قدرت این را هم دارد که تغییرات آب و هوایی را معکوس کند و منجر به تداوم و بهبود زندگی انسان روی زمین شود.

🔸️🔸️همانگونه که ابرهوش مصنوعی می‌تواند ناهنجاری‌های بالقوه زیادی داشته باشد، در همان حال دارای توانایی برای توقف اثرات تغییرات اقلیمی، ریشه کنی بیماری‌ها، پایان کمبود و قحطی، پایان دادن به مرگ و جاودانگی و حتی سفر با سرعتی بیشتر از سرعت نور به سوی کهکشان‌های دور است.

🔆ما دلایل زیادی داریم که ابرهوش مصنوعی در نهایت به نفع ما خواهد بود. هر پیشرفت فناورانه هزینه‌ای دارد، اما تمدن بشری در نهایت از آن منتفع شده و پیشرفت کرده است.

◾️درنهایت این انسان است که ازچیزهای مختلف استفاده‌های مختلف می‌کند. برخی از ما سلاح‌های ویرانگرکشتارجمعی ساخته اندبرخی هم طاعون و فلج اطفال را ریشه‌کن کرده‌اند. انسان تا حد زیادی به قحطی غلبه کرده است و حتی جنگ‌ها هم در حال کاهش است.

🔆اگر روند رسیدن به آینده برای ما چیزی شبیه به گذشته ماباشد،پس مامی‌توانیم درباره ی آینده هوش مصنوعی خوش‌بین باشیم.