عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

هوش مصنوعی خودسر

آیا هشدار ایلان ماسک و استیون هاوکینگ راجع به تسلط قریب‌الوقوع هوش مصنوعی بر بشریت به حقیقت می‌پیوندد؟ به گزارش «ایسنا» و به نقل از یونیورسیتی هرالد، درحالی‌که هوش مصنوعی به دانشمندان کمک کرده است تا دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند اما اخیرا تحقیقات نشان داده است که پیشرفته‌ترین نوع هوش مصنوعی در برخی موارد از دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی شده پیروی نمی‌کند و تحت اختیار و تصمیم خود عمل می‌کند.

 

پیشرفته‌ترین هوش مصنوعی، «یادگیری عمیق» است. یادگیری ژرف روشی است که دانشمندان با تزریق انواع مختلفی از داده‌ها روبات‌ها را برای تصمیم‌گیری، حل مسائل و مشکلات و دیگر کارها براساس این داده‌ها مهیا می‌سازند. دانشمندان تنها وظیفه تزریق داده‌ها و آموزش روبات‌ها را برعهده دارند و روبات‌ها با توجه به انواع مختلف داده‌های تزریقی به‌طور مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند. یادگیری عمیق می‌تواند روش بسیار موثری باشد، چرا که برای مثال می‌تواند بیماری‌های مهلک را به موقع تشخیص داده یا با توجه به شرایط بازار تصمیمات پر سود میلیون دلاری بگیرد. هوش مصنوعی از چنان پیشرفتی برخوردار شده است که حتی در حال حاضر در برخی موارد دانشمندان نمی‌دانند که هوش مصنوعی چگونه عمل می‌کند. برای مثال در بیمارستان «ماونت سینای» نیویورک یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری مراجعان به‌کار گرفته شد و این برنامه بیماری همه مراجعان را به درستی تشخیص داد.

این برنامه حتی شیزوفرنی را نیز به درستی تشخیص داد. به گواه پزشکان تشخیص بیماری شیزوفرنی بسیار سخت و مشکل است. جوئل دادلی سرپرست گروه تحقیقاتی بیمارستان «مونت سینای» (mount sinai) عنوان کرد که گروهش می‌تواند مدل‌های پیشرفته‌تری نیز بسازد، اما هیچ تصوری از اینکه چگونه کار می‌کند، ندارند.  هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد و پیشرفت است به طوری که قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین روبات‌ها اکنون دیگر به دستوراتی که از انسان‌ها می‌گیرند وابسته نیستند و در عوض براساس اطلاعات تزریقی الگوریتم خاص خود را می‌سازند و طبق آن عمل می‌کنند. در واقع به‌طور خلاصه، روبات‌ها خودشان را برنامه‌ریزی می‌کنند. به همین دلایل این ترس جدی وجود دارد که اگر روبات‌ها دچار اشتباه شوند چه کسی پاسخگو خواهد بود و دانشمندان چگونه می‌توانند چیزی را که خودشان نمی‌دانند به چه صورت عمل می‌کند توضیح دهند؟