عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

هاوکینگ : ۱۰۰۰سال وقت داریم تا منقرض نشویم

هاوکینگ فیزیکدان بزرگ قرن ما گفته : بشریت ۱۰۰۰سال وقت دارد تا از انقراض نجات پیدا کند و تنها چیزی که میتواند مارا از انقراض حتمی نجات دهد استعمار یکی از سیارات منظومه ی شمسی است.
هاکینگ در یک سخنرانی در دانشگاه کمبریج در این هفته گفته است : ” من فکر میکنم اگر تا ۱۰۰۰سال دیگر از این سیاره نرویم حتما منقرض میشویم.
به گزارش انجمن هاوکینگ در اواخر همین ماه گذشته گفته بود سرنوشت بشریت را هوش مصنوعی رقم خواهد زد و این بهترین و یا بدترین اتفاق تاریخ بشری خواهد بود.
با توجه به اینکه انسان در تاریخ خود بارها و بارها اشتباهات جدی ای را مرتکب شده است اینبار هاوکینگ به سلاح های خودمختار مظنون شده و انها را عاملی برای انقراض در اینده میداند .
هاوکینگ در ادامه گفت : “به احتمال زیاد استعمار مریخ یک قرن به طول بیانجامد بنابراین ما باید در این ده های اتی بسیار مراقب باشیم و محتاطانه عمل کنیم .”
حتی بدون در نظر گرفتن اثرات بلقوه ویرانگر اب و هوایی بیماری های همه گیر و توانایی های هسته ای کشورهای متخاصم باز هم خطر انقراض نزدیک خواهد بود. در اواخر سال گذشته هاوکینگ به جمع ۲۰ هزار محقق و کارشناس از جمله الون ماسک استیو وزنیاک نوام چامسکی پیوست ،این ائتلاف خواستار ممنوعیت سو استفاده از سلاح های اتمی و هوش مصنوعی و سلاحهایی که بدون دخالت انسان کار میکنند هستند. بنیان گذاران پروژه OpenAI که برای صیانت از هوش مصنوعی تاسیس شده است گفته اند :” در سال گذشته ما رباتهای کاملا مطیع ساخته ایم اما اگر محدودیت های انها را برداریم چه میشود؟!”چه اتفاقی می افتد زمانی که ما این ربات ها را به طور کامل مثل انسان ها مختار و ازاد طراحی کنیم؟
مسئولان این پروژه گفته اند واقعا دشوار خواهد بود که متوجه شویم یک هوش مصنوعی را چگونه طراحی کنیم تا برای بشریت سود داشته باشد تا ضرر !انسانهایی را تصور کنید که در مقال یک ربات سرکش بسیار قدرتمند قرار گرفته اند و این ربات ها حکم دشمن بیگانگان فضایی را برای ما دشته باشند،انوقت چه خواهد شد!البته هاوکینگ خاطر نشان شده است که بیگانگان فضایی که احتمال وجود انها بسیار زیاد است خیلی بیشتر از ربات های هوشمند ما برای ما خطر دارند ، و “نسبت بیگانه فضایی به انسان ، مثل یک انسان به باکتری میتواند باشد”
هاوکینگ در ادامه گفته واضح است ما باید یک طرح ۱۰۰۰ساله برای استعمار انواع سیارات را در دست کار قرار دهیم.این دانشمند خاطر نشان کرد که نگاه ما باید به ستاره ها باشد تا به پای خودمان .