عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

نسل هزاره (نسل”Y”)

نسل “هزاره”یا نسل”Y” که در اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره سوم به دنیا آمده اند, آینده بشریت را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد.
افزون بر این که نسل یاد شده را “نسل بی خیال” یا “امپراتور های کوچک” می نامند که نشان از شخصیت وابسته آنان دارد,این نسل دو ویژگی دارد:
آن ها والدین نسل “Z” هستند که دنیا را از دریچه ی تازه ای می بینند,وابستگی شدیدی به دنیای مجازی دارند و در قیاس با نسلهای پیشین، فاقد سخت کوشی و تلاش هستند.
این نسل (Y) هرگونه اعتقاد و ارزشی را نسبی تلقی می کندو پیوسته در حال فرو ریختن ارزشهای نسل های گذشته است و در این مسیر،مرزی نمیشناسد.
🔸این نسل تمام باورها و اعتقادات دینی و فرهنگی را طرد کرده و آینده ای متفاوت برای بشریت رقم می زند که در چارچوب آن (اگر بتوان برای آن چارچوبی در نظر گرفت) هر رفتار,عمل و تفکری مجاز است و انسان را در نوع تازه ای از آنارشیسم فرهنگی قرار میدهد و اخلاق را نسبی می داند.
🔸نسل کرلینگ؛ بهترین نام برای دهه هفتادی‌ها!
ما به دهه هفتادی‌ها تیکه می‌اندازیم؟ طعنه می‌زنیم که شما خیلی سرخوشید؟ که بیخیالید؟ که چه و چه؟
🔸ماجرای نسلی که حالا در سنین جوانی به سر می برند و بعضا از دانشگاه هم فارغ التحصیل شده‌اند فقط در ایران نیست که بحث‌برانگیز شده.
این نسل که اشتراکات جهانی دارد، نسبتا در همه کشورها دیده می‌شود و مورد نقد نسل‌های بزرگ‌تر قرار گرفته. هر کشوری هم بسته به فرهنگش اسم خاصی روی این نسل گذاشته.
چندی پیش مطلبی در روزنامه گاردین انگلیس چاپ شد که خیلی جالب بود. خلاصه‌ آن اینجا بازنشر می‌ شود:

 •  در اسپانیا🇪🇸، جوانان را «نسل نه‌نه» می‌نامند. ویرانۀ اقتصاد ملی، این جماعت را به برزخی کشاند که نه شغلی دارند و نه تحصیلاتی.
  البته در اسپانیا به آن‌ها «هزارتایی‌ها» می‌گویند؛ چون متوسط درآمد ماهانۀ جوانان این کشور به یک‌هزار یورو رسیده است.
 • وضع یونان🇬🇷 اما بدتر است. آنجا نسل پانصدتایی‌ها هستند. این اسم بنا به طرح دولت برای استخدام فارغ‌التحصیلان جوان با دستمزد ماهیانه پانصد یورو انتخاب شده است.
 • در آلمان🇩🇪 به آن‌ها «نسل شاید» می‌گویند. نسلی تحصیل‌کرده، با ارتباطات وسیع، چندزبانه، دارای ذهنیت جهانی و با بی‌شمار فرصت؛ اما چنان سردرگم میان امکان‌های فراروی خود که دل به هیچ کدام نمی‌دهند.
 •  اسمی که در سوئد🇸🇪 برایشان انتخاب کرده‌اند اما خیلی جالب است؛ «کرلینگ». ورزشی که اعضا تیم بی‌تابانه یخِ جلوی سنگشان را جارو می‌کنند تا مسیر سنگ صاف و بی‌مانع باشد. به‌ادعای منتقدان، والدینِ این نسل هر مانعی را از پیشِ روی فرزندانشان برداشته‌اند، مرزی برایشان معین نکرده‌اند، در برابر معلمی که می‌خواهد به آن‌ها انضباط یاد بدهد، از کودکانشان دفاع می‌کنند و حتی همراه آن‌ها به مصاحبۀ استخدامی می‌روند.
  دکتر دیوید ایبرهارد، روان‌پزشک سوئدی، مدعی است: «ما دنیای آن‌ها را همه‌جوره امن کردیم. از همان ابتدا نازپرورده بارشان آوردیم.» او می‌گوید این رُفت‌وروبِ مسیر رشد توسط والدین، نسلی از نابالغ‌های نازپرورده پدید آورده است که ضربه‌های تقریباً کوچک، مثل مُردن یک سگ یا توبیخ رئیس، روح و روانشان را از پا در می‌آورد.
 • در ژاپن🇯🇵 به آنها «نسل بیخیال» می‌گویند. یوسوکی نیشیمورا، پسر ۲۷سالۀ دانشگاه‌رفته، نمونۀ بارزی از نسل یوتوری‌سدای یا همان نسل بیخیال در ژاپن است. او از زمان خاتمۀ تحصیلش در چند شرکت کار کرده است؛ ولی می‌گوید تردید دارد که همچنان به آیندۀ کاری منعطف و قابل‌پیش‌بینی‌اش و به زندگی در کنار والدینش ادامه دهد. او نامزد ندارد و هرگز به این فکر نیفتاده که زندگی‌اش را سروسامان دهد. نسل ژاپنی‌های پس از جنگ تاحدامکان پس‌انداز می‌کردند؛ اما نیشیمورا می‌گوید هر ماه که مبلغ اندکی را به والدینش می‌دهد و مابقی را صرف شب‌گذرانی با دوستان یا موج‌سواری و ماهی‌گیری می‌کند، باقی‌ماندۀ حسابش نزدیک به صفر می‌شود.
 •  در چین🇨🇳، سیاست این کشور است که اساساً این نسل را شکل داده است. سیاست تک‌فرزندی که در سال ۱۹۷۹ یعنی یک‌سال پیش از تولد اولین فرزندان این نسل پیاده شد، نسلی نامتوازن و عمدتاً تنها به بار آورد: تعداد پسرها ۳۳میلیون نفر بیشتر از دخترها است. فارغ از نسبت بالای مردان، این نسل چینی‌های بی‌خواهر و برادر را «امپراتورهای کوچک» می‌نامند یا به تعبیر خودشان «کِن‌لائوژو». آن‌ها نسلی هستند که قدیمی‌ها را می‌خورند؛ چون به زندگی انگل‌وار کنار والدینی راضی‌اند که فرزندانشان را عاشقانه می‌پرستند.
 •  در لهستان به آنها نسل «ژان پل دوم» می‌گویند. در سال ۲۰۰۵، فوت پاپ لهستانی‌الاصل و تنها پاپی که لهستانی‌ها می‌شناختند، چنان شوکی بود که این نسل را متحد و تعریف کرد. اینکه نسل ژان پُل دوم یک پدیدۀ واقعی است یا ابداع رسانه‌ها است، محل بحث است. حکایت جوان‌هایی نقل می‌شود که در مراسم‌های یادبود او، تی‌شرت‌هایی به تن داشتند که با افتخار می‌گفت از «نسل ژان پُل دوم» هستند.
 • در جوامع انگلیسی‌زبان، خلاقیت کمتری برای نام‌گذاری جوانان خرج می‌شود.
 •  در آمریکا🇺🇸 به آن‌ها نسل «هزاره» می‌گویند؛ چون در خاتمۀ یک هزارۀ میلادی و شروع هزارۀ بعدی به دنیا آمدند.
 • در انگلیس🇬🇧 و استرالیا🇦🇺 به آنها نسل ایگرگ می‌گویند چون پس از نسل ایکس آمدند. اما اگر به سبک یونانی، یعنی بر اساس مسائل اصلی‌شان، نام‌گذاری می‌شدند، باید در بریتانیا و استرالیا «نسل اجاره» و در ایالات متحده «نسل بدهی» نام می‌گرفتند.