عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

مهارت جادویی مشترک دو تن از ثروتمندترین افراد جهان

اگر فهرست ثروتمندترین افراد جهان را مرور کنید حتما دو نام را در آن ها خواهید یافت: بیل گیتس (موسس مایکروسافت) و وارن بافت (مشهورترین و موفق ترین سرمایه گذار جهان).
فرض کنید که با آن ها تنها شده اید و می توانید یک سوال کنید، مطمئنا همه ما دوست داریم که از آن ها سوال کنیم و احتمال خیلی زیاد یکی از سوالاتی که از آن ها خواهیم پرسید این است: رمز موفقیت شما چیست؟ شما چه توانمندی ويژه (مهارت) دارید؟

خوشبختانه آن ها به این سوال پرداخته اند:
بیل گیتس می گوید مقاله ای نوشته با نام مهارت‌هایی که برای موفق شدن نیاز دارید و آن جا گفته مهارت‌های ارتباطی و توانایی همکاری خوب با انواع مختلفی از آدم ها بسیار مهم است. نوآوری‌های فنی مثل هر نوع نوآوری دیگر نیازمند توانایی برقراری ارتباط و به اشتراک‌گذاری ایده با دیگران است و بدون مهارت ارتباطات موثر عقیم است.

حالا بشنوید از وارن بافت. او به فردی که تازه از رشته مدیریت دانشگاه استنفورد فارغ‌التحصیل شده بود در مورد اهمیت برقراری ارتباط خوب گفته: «در سن تو بهترین روش پیشرفت این است که یاد بگیری بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنی. اگر بتوانی نتایجی که در زندگی به دست می‌آوری را بهتر منتقل کنی، اثر آن چند برابر خواهد شد. تنها مدرکی که در دفتر کارم به دیوار زده‌ام، مدرک مهارت‌های ارتباطی است که در سال ۱۹۵۲ از دل کارنگی (نویسنده و سخنران آمریکایی که در ارائه و تدریس مهارت‌هایی مثل مدیریت خویشتن، فروشندگی، سخنرانی عمومی و مهارت‌های فردی) دریافت کردم. بدون مهارت‌های ارتباطی خوب، نمی‌توانی مردم را متقاعد کنی که به دنبالت بیایند، حتی اگر تو آن سوی دیوار را ببینی و آنها نبینند.

☑️⭕️تحلیل و تجویز راهبردی:
مجله معتبر فوربس در گزارشی از تحقیقات جذاب و جامعی که موسسه تکنولوژی کارنگی انجام داده، می‌گوید ۱۵ درصد موفقیت‌های مالی از دانش یا مهارت‌های فنی به دست می‌آید. می‌پرسید ۸۵ درصد بقیه چطور؟ توانایی برقراری ارتباط موثر، مذاکره و متقاعدسازی، همدلی که هم موقع صحبت کردن و هم موقع گوش دادن باشد. به علاوه، فوربس در گزارش خود می‌گوید که دانشمندان علوم رفتاری و روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مردم ترجیح می‌دهند با کسانی وارد معامله و انجام کسب‌وکار شوند که به آنها اعتماد و علاقه دارند؛ حتی اگر این فرد مورد علاقه، محصول یا خدماتی با قیمت بالاتر و کیفیت پایین‌تر عرضه کند.

مهارت های ارتباطات موثر را بیاموزیم. به شدت روی خوشبختی خانوادگی و همچنین پیشرفت کاری ما موثر است. این مهارت ها شامل نکات کاربردی است که ظریف اما بسیار کارگشا است. به عنوان نمونه
دونا وان ناتن، متخصص زبان بدن، «نرخ بهینه» تعداد کلمات هنگام صحبت کردن را ۱۷۰ تا ۱۹۰ کلمه در هر دقیقه می‌داند. این یعنی، اگر هر دقیقه کمتر از ۱۷۰ کلمه به کار ببریم، دینامیک چندانی نداریم و شنونده تمرکزش را از دست می‌دهد. اما مهم‌تر از آن این است که در هر دقیقه بیشتر از ۱۹۰ کلمه به کار نبریم، مخصوصا در مسایل جدید. اگر در هر دقیقه بیش از ۲۱۰ کلمه به کار ببرید، مطمئن باشید که شنونده دیگر مکالمه را از دست داده و ذهنش منحرف شده است. می بینید این نکته ساده است اما ممکن است ما آن را رعایت نکنیم و بعد هم ناراحت باشیم که چرا نمی توانیم هیات مدیره را متقاعد کنیم؟ چرا حرف فلانی خریدار دارد و حرف من ندارد؟

مهارت ارتباطات موثر شامل ۵ مولفه کلیدی است:
۱- مهارت ارایه شفاهی و سخنرانی
۲- مهارت مذاکره و دستیابی به توافق و متقاعدسازی
۳- مهارت ارایه گزارش های مکتوب
۴- مهارت شنیداری و شنیدن موثر
۵- مهارت زبان بدن (هم زبان بدن خودتان و هم زبان بدن دیگران)
لازم نیست در گام اول کتاب های سنگین بخوانید، کافیست از مطالبی که در فضای مجازی هست شروع کنید و هر هفته یک نکته را تمرین کنید.