عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

لامپ های جلبکی

لامپ جلبکی لاترو، دی اکسید کربن را به نور تبدیل می کند. طراحی به نام مایک تامپسون یک لامپ زنده‌ی باورنکردنی طراحی کرده است که انرژی آن از جلبک ها تامین می شود. لامپ لاترو، انرژی خود را از جلبک هایی به دست می آورد که فقط به نور خورشید، دی‌اکسیدکربن و آب احتیاج دارند. کافی است این لامپ را در خارج از خانه قرار دهید و داخل آن بدمید، به این ترتیب یک باتری زیست‌محیطی برای تامین روشنایی لامپ زنده‌ی خود ایجاد می کنید.

این لامپ به کمک اکتشافات محققان دانشگاه استنفورد و یانسی ساخته شده است. این محققان دریافتند که می توان یک جریان کوچک الکتریکی را به هنگام انجام فتوسنتز در جلبک ها به دست آورد. لامپ لاترو، نوعی از باتری را عرضه کرده که انرژی تولید شده توسط جلبک، در طول روز را ذخیره می‌کند و یک حسگر نوری، شدت نور آن را کنترل می کند تا مانع سوءتغذیه جلبک ها شود. تامپسون معتقد است این اکتشاف می تواند منجر به یک انقلاب جلبکی شود! او می گوید: همانطور که پیشرفت های فناوری نانو، منجر به تولید محصولاتی کارآمد می شود، زندگی گیاهانی مانند جلبک ها نیز در آینده می تواند منبع جالبی برای تامین انرژی باشد. در حال حاضر لامپ لاترو تنها یک پروژه ایده آل است و باید دید چه کسانی حقیقتاً مایلند که از یک لامپ مانند یک حیوان خانگی مراقبت کنند؟!

این جانداران که تحت نام کلی جلبک  طبقه بندی می شوند در حقیقت گروه وسیع و متنوعی از موجودات زنده عموماً فتوسنتزکننده را تشکیل می دهند که از نظر شکل  فیزیولوژی و زیستگاه طبیعی تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. بعنوان مثال، در حالی که اندازه ریزجلبک ها از حد چند میکرون فراتر نمی رود، طول برخی از جلبک های ماکروسکوپیک به بیش از ۶۰ متر می رسد. از طرف دیگر، به سبب تنوع تکاملی که طی میلیون ها سال ماحصل شده است جلبک ها قادرند در زیستگاه های خیلی متنوع از لحاظ دما (مناطق قطبی تا چشمه های آب گرم)، شدت نور تابشی (اعماق ۰ تا ۱۱ ) رشدکنند. جلبک ها (به خصوص ریزجلبک ها) جزء قدیمی ترین جانداران روی زمین بشمار می روند. معمار یعقوب Douenias طراح صنعتی طرحی را به جهت همزیستی با ریز جلبک ها و میکرو ارگانیسم آن ها ایجاد نموده است. وی از این ریز جلبک ها در نقاط مختلف خانه همانند آشپزخانه، اتاق نشیمن و دیگر فضاهای خانه که به صورت بلورهای شیشه ای برای ایجاد نور و روشنی در محل مورد نظر که شرایط مورد نیاز برای زنده ماندن این موجودات مثل گرما، نور، مواد غذایی در آن فراهم شده استفاده نموده است. کل سیستم توسط یک سیم کشی و لوله کشی که منبع آن در خانه است، حمایت می گردد.

جلبکی که در لامپ های شما زندگی می کند از نیروی اسپیریولینای داخل  بیورآکتورهای شیشه ای برای روشن و گرم کردن فضای خانه ی شما استفاده می کنند.

شما میتوانید لامپ ها را باز کرده و در صورت تمایل جلبکش را بخورید. (البته اول باید تمیز و خشکش کنید).

چرا از جلبک برای روشن کردن مکان ها استفاده کنیم؟

اینطور که معلوم است جلبک می تواند در آب هایی قلیایی رشد کند. در حالیکه باکتری ها نمی توانند در آن زنده بمانند. همانطور که جلبک در محفظه ی شیشه ای رشد میکند، مایع داخل آن سبز تیره تر می شود و توانایی جذب نور بیشتری را پیدا می کند. بر اساس گفته های living things ، رشته های اسپیرولینا که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند (حدود یک سوم میلیمتر طول دارند)، در محفظه ی شیشه ای دیده می شوند که در حال مخلوط شدن اند.

مخزن شیشه ای پر شده از جلبک فقط خانه را روشن نمی کنند، بلکه به عنوان یک فوتوبیورآکتور عمل می کنند که گرما، روشنایی و هیجان تولید می کند. که قابل کنترل نیز است.

هر لامپ بطور میانگین می‌تواند سالانه حدود ۱ تن از کربن موجود در هوا را جذب کند. جذب این مقدار کربن نیازمند حداقل ۱۵۰ تا ۲۰۰ اصله درخت است.