عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

فصل رونق سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی

صندوق سرمایه ‏گذاران مایکروسافت Microsoft Ventures، Redmond، Wash و Software Giant’s venture Capital Arm این هفته اعلام کردند برای سرمایه ‏گذاری در دو استارت‌آپ حوزه هوش مصنوعی به نام‏های Agolo و Bonsai اقدام کرده‏اند. سال گذشته مایکروسافت در یک آزمایشگاه و انکوباتور تحقیقاتی مرتبط با هوش مصنوعی واقع در شهر مونترآل سرمایه‌گذاری کرد. استارت‌آپ Agolo، یک شرکت سازنده نرم‌افزار است که در شهر نیویورک واقع شده و با استفاده از هوش مصنوعی داخل متنی، متون نوشتاری را بررسی می‏کند و خلاصه نکات مهم و کلیدی را برای کاربر ارائه می‏دهد. سوم ماه مه سال‌جاری، این استارت‌آپ اعلام کرد که تاکنون ازسرمایه‏گذاری Microsoft Ventures و CRV توانسته است ۵/ ۳ میلیارد دلار سرمایه جذب کند. نایب‌رئیس صندوق سرمایه‏گذاری Microsoft Ventures، ناگراج کاشیاپ از چگونگی هماهنگی اهداف استارتاپ Agolo با اهداف شرکت مایکروسافت سخن گفت و اعلام کرد که چگونه این شرکت قصد دارد با تمرکز روی افزایش بهره‏وری تکنولوژی‏ها به تمام افراد و سازمان‏ها کمک کند تا دستیابی‏های بیشتری داشته باشند.

 

کاشیاپ در پستی در وبلاگ خود عنوان کرد: «آگولو با توسعه سیستم خلاصه‌نویسی خود در نوشته‏های خبری، صوتی و چت‏ها، کاربر را قادر می‏سازد تا با دریافت حجم کاربردی‏تری از اطلاعات، بهره‏وری را در شغل‏های مختلف بالاتر ببرند. پلت‌فرم هوش مصنوعی این شرکت قادر است هزاران سند را تحلیل کند و با ایجاد خلاصه‏ای از نکات اصلی مطرح شده، هدف کاربر را سریع‏تر و راحت‏تر محقق کند.» شرکت Bonsai در شهر کالیفرنیا نرم‌افزاهایی تولید می‌کند که قادر است الگوریتم‏های تکنولوژی یادگیری ماشینی را به صورت اتوماتیک مدیریت کند. این شرکت اعلام کرد با کمک Microsoft Ventures و NEA توانسته ۶/ ۷ میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد. کاشیاپ در بیانیه دیگری اعلام کرد: «مایکروسافت تصمیم دارد تکنولوژی هوش مصنوعی را مدیریت کند و شرکت بنسای نیز با تمرکز روی ابزارهای یادگیری ماشینی، پیچیدگی‏های دستیابی به این اهداف را برطرف سازد و به دنبال آن، برنامه‌نویسان و کارآفرینان قادر خواهند بود برنامه‏های مربوط به این تکنولوژی را راحت‏تر به بهره‌برداری برسانند.»

مایکروسافت همچنین اخیرا پشتیبانی مالی از شرکت Livongo Health را نیز آغاز کرده است. این شرکت کالیفرنیایی با کمک اپلیکیشن‏های موبایل و تحلیل اطلاعات پزشکی، به بیماران مبتلا به بیماری‏های مزمن مانند دیابت کمک می‏کند تا بیماری خود را مدیریت کنند. در روز شانزدهم ماه مارس، شرکت Livongo Health اعلام کرد که با کمک پشتیبانی مالی General Catalyst و Singapore’s EDBI، ۵۲/ ۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.  اوایل همین هفته، شرکت Bitfusion نیز اعلام کرده است با کمک Vanedge Capital، ۵ میلیون دلار سرمایه به‌دست آورده است. این شرکت که در شهر آستین قرار دارد در زمینه کمک به برنامه‏نویسان برای تولید و طراحی برنامه‏های یادگیری عمیق، تخصص دارد. پاییز سال گذشته نیز یک استارت‌آپ ساخت چیپ هوش مصنوعی به نام Graphcore توانست با پشتیبانی مالی سامسونگ و Amadeus Capital Partners و تعداد دیگری از اسپانسرها، ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این شرکت روی یک یونیت پردازشگر هوش مصنوعی کار می‏کند که قادر است سرعت دریافت اطلاعات برای تکنولوژی یادگیری ماشینی را ۱۰ تا ۱۰۰ برابر از روش‌‍‏های موجود، افزایش دهد.