عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

طرح اسپین ایده جالب سیسکو برای نوآوری

استراتژی برنامه‌ای برای آینده است ازاین‌رو یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های استراتژیک سازمان‌ها توانایی رصد بازار جهت شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات پیش رو می‌باشد.

✅ معمولاً شرکت‌های بزرگ به دلایل مختلف در پاسخ به تغییرات بازار کندتر از شرکت‌های کوچک عکس‌العمل نشان می‌دهند. شرکت‌هایی بزرگی مثل آی بی ام، کداک و این اواخر آلکاتل و نوکیا نمونه‌ای از شرکت‌هایی هستند که به دلیل عدم‌اصلاح به‌موقع استراتژی‌های خود با نیازهای آینده بازار، با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده و بعضاً برای همیشه از دنیای کسب‌وکار خداحافظی کرده‌اند.

✅اما سیسکو نمونه‌ای از شرکت‌های بزرگ هست که روح نوآوری و تشخیص نیازهای بازار را به روش‌های زیرکانه در دل خود به نحو احسن زنده نگه داشته است.

✅سیسکو یک شرکت ارائه فناوری اطلاعات می باشد که در سال ۱۹۸۴ در کالیفرنیا تاسیس شده است. این شرکت با داشتن بیش از ۷۱۰۰۰ کارمند درآمد سالیانه ای بیش از ۴۷ میلیارد دلار و سود خالصی بالغ بر ۷٫۵ میلیارد دلار دارد. بدیهی است سرپا نگه داشتن شرکتی به این عظمت در صنعتی که هر لحظه با فناوریهای جدید تغییر می کند نیاز به شناسایی سریع فرصت ها و تغییرات حساب شده دارد. سیسکو تخصص خاصی در پیش بینی بازار دارد.

📌این شرکت جزو اولین شرکت هایی بود که در اینترنت سرمایه گذاری نمود. سپس در رایانش ابری پیشرو بود و شش سال پیش از اینکه بازار به سمت اینترنت اشیا حرکت کند، در این بازار سرمایه گذاری کرده بود و هم اکنون از پیشتازان صنعت فناوری اطلاعات می باشد.
@Iran_Strategy

✅یکی از طرح های زیرکانه این شرکت برای حفظ قابلیت های استراتژیک خود، طرح اسپین می باشد. طرح اسپین با الهام از شیوه کار کارآفرینان مستقل ابداع شده است.

✅در طرح اسپین شرکت گروهی از مهندسان و توسعه دهندگان را دور هم جمع می کند تا بر روی یک پروژه مشخص کار کنند. سپس آن ها را در دفتر کاری خارج از شرکت مستقر می نماید طوری که انگار در حال راه اندازی کسب و کار جدیدی برای خود می باشند.

✅در این طرح امکان جذب و استخدام استعدادهای مفید داده می شود و گروه می تواند همانند یک شرکت کوچک کار آفرینانه بصورت چابک و منعطف نسبت به نیازهای بازار عکس العمل نشان دهد. پس از اتمام پروژه اگر افراد بتوانند به اهداف تعیین شده دست پیدا کنند. پاداش هنگفتی به آنها پرداخت شده و به شرکت بازگردانده می شود.

✅ این طرح یک بازی برد – برد برای شرکت و کارکنان میباشد. در حالیکه مهندسان به دور از محیط کار همیشگی خود، بازار را از نزدیک لمس کرده و هیجان راه اندازی یک کسب و کار را از نزدیک تجربه می کنند و از قدرت اختیار و تصمیم گیری خرسند هستند، شرکت نیز خود را از تهدیدات بازار حفظ می کند.
شرکت سیسکو همانند ناو بزرگ جنگی می‌باشد که از طرح اسپین به‌عنوان تجهیزات جنگی چابک برای واکنش سریع استفاده می‌کند.

✅این نوشته برگفته از مصاحبه مدیر این شرکت با مجله هاروارد بیزنس رویو می باشد. جهت مطالعه سخنرانی کامل به شماره می ۲۰۱۵ این نشریه مراجعه نمایید.