عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

از شكست‌هايتان نردباني براي پيشرفت بسازيد

یکی از عوامل اصلی و مهمی که باعث می‌شود خیلی‌ها در محل کارشان احساس شادی و لذت نکنند و به محیط کار به مانند یک شکنجه‌گاه نگاه کنند، به یاد آوردن شکست‌ها و ناکامی‌های گذشته است. چنین افرادی همیشه از تکرار شدن شکست‌ها نگران هستند و همین مساله هم اعتماد به نفس آنها را از بین می‌برد و هم از میزان ریسک پذیری آنها می‌کاهد و در نتیجه باعث می‌شود آنها از کار کردن لذت نبرند و شاد نباشند، درحالی‌که بسياري از بازرگانان، هنرمندان، ‌ورزشكاران و دانشمندان، با پشت سر گذاشتن شكست هاي متعدد و درس گرفتن از آنها به بالاترين سطوح موفقيت دست يافته‌اند و پس از رسيدن به اوج، آرامش پيدا كرده‌اند. آنها مي دانند كه درك علت شكست‌ها می‌تواند بهترين عامل براي رشد و پيشرفت شان باشد. زندگي، ‌يك تقلاي زيبا است براي پيشرفت و حركت به جلو و بسياري از بزرگان تاريخ از شكست‌ها، نردباني براي رسيدن به اوج و درست كردن يك زندگي بهتر ساخته‌اند.

 

زندگي ما مملو از كشمكش است و هر كسي در زندگي و كارش با مشكلات و سختي هاي فراواني دست به گريبان است. هنرمندان با عكاسان مزاحم، كارگران با كارفرمايان بدخلق و حتي ثروتمندان با بيماري هاي لاعلاج و همه ما با پديده اي به‌نام «مرگ.» اما بايد دانست كه هر كشمكش و چالشي می‌تواند لذت و شادي مخصوص به خود را به‌وجود آورد و این همان چیزی است که افراد بزرگ در درون سختي‌ها و شكست‌ها كشف كرده‌اند. آنها به خوبي مي دانند كه اين ‌شكست‌ها نيستند كه در سرنوشت ما تعيين كننده‌اند، ‌بلكه واكنش ما نسبت به آنها و درس‌هايي كه از آنها مي آموزيم، ‌تعيين‌كننده ميزان موفقيت و پيشرفت ماست.اين اشتباه است كه تصور كنيم انسان از طريق به پیروزی رسیدن مداوم موفق مي‌شود. در اغلب موارد از طريق شكست خوردن است كه می‌توان به موفقيت دست يافت. شايد مطالعه و توصيه و تمثيل هم نتواند به خوبي شكست، ‌آموزنده باشند.

آبراهام لینکلن ده‌ها بار در راه رسیدن به نمایندگی سنا، معاونت ریاست‌جمهوری، فرمانداری و حتی تجارت شکست خورد، اما هیچ گاه امیدش را از دست نداد و با درس گرفتن از شکست‌های قبلی توانست به مقام ریاست‌جمهوری آمریکا دست یابد. دكتر تئودور سيوس گيزل ۲۷ بار كوشيد نخستين كتابش در مورد طب كودكان را به چاپ برساند، اما هر بار ‌ناشران ‌دست رد به سينه او زدند تا اينكه بيست و هشتمين ناشر پذيرفت كتابش را چاپ كند. جالب است بدانيد كه تا كنون بيش از ۲۰۰ ميليون نسخه از كتاب‌هاي دكتر سیوس در جهان به فروش رسيده است.آنچه در اين ميان اهميت دارد ‌شكست‌هايي كه براي افراد موفق پيش آمده نيست، بلكه كار و تلاشي كه آنها براي درس گرفتن از آن شكست‌ها صورت داده اند، حائز اهميت است.آري، ‌بايد از چگونگي مبارزه با مشكلات براي بهبود زندگي مان استفاده كنيم، بايد بين موفقيت و پذيرفتن شكست مرز بندي كنيم و از سختي‌ها براي تقويت خود بهره ببريم و از مجموعه شكست هايمان، نردباني براي ترقي و كاميابي بسازيم.راستي، ‌بزرگ ترين شكستي كه تا كنون برايتان پيش آمده چه بوده است؟ اين شكست چگونه باعث شده شخص قوي تري شويد؟