عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

سینگولاریتی چیست و کی روی خواهد داد؟

پیش‌بینی مدیر مهندسی گوگل از زمان هوشمندتر شدن ماشین از انسان و پیامدهای آن چیست؟

♲ آقای Ray Kurzweil مدیر مهندسی گوگل است. او به “پیش‌بینی درست از آینده‌ ی فناوری‌ها”، شهرت دارد. از سال ۱۹۹۰ تا کنون ۱۴۷ پیش‌بینی از آینده‌ی فناوری، داشته است که ۸۶ درصد آنها درست و دقیق بوده است.

♲ او هفته‌ی پیش در کنفرانس SXSW در Austin تگزاس پیش‌بینی تازه‌ای کرد. و گفت که “تکینگی” (سینگولاریتی) تا ۳۰ سال آینده، روی خواهد داد. تکینگی در فناوری، هنگامی است که نوآوری‌های انسان، ابرهوش یا ماشینی بسازد که از خود او هوشمندتر باشد.

▫️▫️▫️ او می‌گوید : تا سال ۲۰۲۹ هوش رایانه به سطح هوش انسان خواهد رسید. ولی تا سال ۲۰۴۵، توانایی هوش انسانی با ترکیب با هوش مصنوعی‌ ، چندین برابر خواهد شد و سینگولاریتی پدید خواهد آمد.

♻️ این پیش‌بینی که Kurzweil از زمان روی دادن تکینگی داده است، با پیش‌ بینی‌های Masayoshi Son رئیس Softbank که سال ۲۰۴۷ را برای پیدایش ماشینهایی با هوش برتر مشخص کرده است، هماهنگی دارد ولی از دیدگاه Kurzweil این فرایند، هم اکنون نیز آغاز شده است.Kurzweil می‌گوید:”ساخت رایانه‌ها دارای هوش انسانی، برای جایگذاری آنها در درون مغز ما و مرتبط کردن مغز ما و رایانه‌ی داخل آن به فضاهای ابری و گسترش هویت ما، سناریویی برای آینده نیست. بلکه از هم اکنون در حال انجام است و بخشی از آن نیز انجام شده است و می‌رود که شتاب بگیرد!

🔘 باید نگران بود یا نه؟

♻️ همه می‌دانیم که دیر یا زود، این‌گونه خواهد شد! ولی پرسشی که همه‌ی ما با آن روبرو هستیم این است که: آیا انسان باید از “تکینگی” (سینگولاریتی) هراس داشته باشد؟ همه فکر می‌کنیم که اگر ماشین از انسان هوشمندتر شود به سلطه بر ما گرایش پیدا خواهد کرد.

♻️ بسیاری از وزنه‌های دنیای دانش و فناوری مانند Stephen Hawking وElon Musk و Bill Gates درباره‌ی آینده‌ی این‌چنینی هشدار داده‌اند، ولی Kurzweil این‌گونه نمی‌اندیشد و تکینگی را تهدید نمی‌داند! بلکه چشم به راه آن نیز هست. و تصویری که فیلم‌های تخیلی از این رویداد نشان می‌دهند را تنها داستان می‌داند.

♲ او می‌گوید:”آن تصویرها واقعی نیست. ما در جهان، تنها یک یا دو هوش برتر نخواهیم داشت! همین امروز هم میلیارها هوش مصنوعی داریم”.

♻️ از دیدگاه Kurzweil سینگولاریتی فرصتی برای گونه‌ی بشر است تاپیشرفت کند. او می‌گوید که همان فناوری‌ای که به ماشین هوشمندی می‌دهد، انسان را نیز بسیار تواناتر می‌کند.

♲ آنچه توانایی ماشین را بیشتر می‌کند ، توانایی همه‌ی ما را نیز بیشتر می‌کندو ما را هوشمندتر می‌کند. تا سال ۲۰۳۰ اگر چه شاید هنوز رایانه‌ها به درون بدن ما نرفته باشند ولی لایه‌نئوکورتکس یعنی جایی از مغز که با آن می اندیشیم را به فضای ابری متصل خواهند کرد.

♲ این ایده‌ی “اتصال نئوکورتکس به فضای ابری” مانند توری عصبی (neural lace) الون ماسکو “متا هوش“meta-intelligence” رییس هیئت مدیره‌ی بنیاد XPRIZE است.

▫️▫️▫️آقای Kurzweil گفت: نئوکورتکس‌های ما بیشتر خواهد شدو ما بهتر و تو دل برو تر می‌شویم!موسیقی را بهتر خواهیم فهمید. همه‌ی توانایی‌های انسانی ما بیشتر خواهند شد”.Kurzweil به آنهایی که این چیزها را بیشتر فانتزی می‌بینند تا آنچه در آینده روی خواهد داد گفت: ما هم اکنون هم انسان‌هایی داریم که در مغزشان رایانه جایگذاری شده است.

♻️ بیماران پارکینسون! از این نمونه‌ها هستند. این فناوری، تازه دارد از راه می‌رسد. او پیش‌بینی می‌کند که در دهه‌ی ۲۰۳۰ رایانه‌هایی برای کمک به تقویت مغز، نوآوری خواهد شد که می‌توان آنها را در مغز کاشت!پس به جای اینکه با روی دادن سینگولاریتی، ماشین‌ها سرنوشت ما را بدست بگیرند، با ما ترکیب خواهند شد. و بر روی همه چیز اثر خواهند گذاشت. با این فناوری‌ها ما می‌توانیم نیازهای فیزیکی همه‌ی انسان‌ها را برآورده کنیم. می‌رویم تا ذهن‌هایمان را گسترش دهیم و به امکانات برتری که شایستگی آن را داریم دسترسی پیدا کنیم..