عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

سهام عدالت به زبان ساده، هشت نکته کلیدی و سه منفعت راهبردی

سهام عدالت، روی زندگی دست کم ۵۰ میلیون نفر تاثیر مستقیم دارد. بنابراین وظیفه شهروندی همه ماست چه کسانی که مانند من مشمول سهام عدالت نیستند و چه کسانی که مشمول هستند در مورد آن بدانیم و به یکدیگر اطلاعات بدهیم تا ایرانیان به خوبی از این طرح سود ببرند و جلوی هر گونه سوء استفاده از آن یا سوء تفاهم در مورد این طرح گرفته شود.

هشت نکته کلیدی که سهام عدالت را به زبان ساده توضیح می دهد:

۱٫ چندین سال پیش به هر ایرانی که مشمول سهام عدالت شده سهامی تخصیص دادند که ارزش آن يك ميليون تومان بود. البته در خانوارهاي بالاي ۵ نفر مبلغ پنج ميليون تومان به تعداد اعضاي خانوار تقسيم شد مثلا اگر خانواده شما ده نفره بود به هر کدام از اعضای خانواده به جای یک میلیون، معادل نیم میلیون تومان سهام تخصیص پیدا کرد.

۲٫ آن زمان بابت سهامی که به شما تخصیص پیدا کرد، کسی از شما پول نگرفت. قرار شد که هر مقدار که این سهام سود تولید می کند بابت یک میلیون تومان برداشته شود. تا کنون حدود نیمی از یک میلیون تومان توسط سود سهام تسویه شده است.

۳٫ در این بین در حدود سال های ۸۸ به صورت غیرقانونی به برخی از افراد مقداری سود سهام نقدی دادند حدود ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان. که آن نیز برای افرادی که آن مبالغ را دریافت نموده اند محاسبه و از ارزش اقساط پرداختی کسر می‌شود.

۴٫پس حالا تقریبا نیمی از آن سهام یک میلیونی تسویه شده است (از طریق پرداخت سود آن سهام). بنابراین الان مشمولان سهام عدالت تقریبا نیم میلیون تومان سهام دارند. البته برای خانواده های بالاتر از پنج نفر این نسبت با لحاظ تعداد اعضای خانواده کمتر می شود. پس خبر خوب اول اینکه سهام شما که اکنون تسویه شده است و به شما تعلق گرفته هر مقدار سود تولید کرد از سال آینده به شما تعلق دارد.

۵٫ خبر خوب دوم اینکه برخی از افراد هم که عموما تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و بخشی از روستائیان بوده اند مشمول ۵۰ درصد تخفیف شده و از پرداخت بقیه اقساط معاف شدند و اکنون کل سهام شان تسویه شده و در اختیارشان قرار گرفته است. یعنی آنها همان حدود یک میلیون تومان سهم دارند (اگر تعداد اعضای خانواده‌شان از ۵ نفر بیشتر باشد به تناسب سهم شان کمتر می شود).

۶٫ نکته مهم این جاست که این سهامی که امروز متعلق به شماست یک ارزش اسمی دارد و یک ارزش واقعی. ارزش واقعی این سهام فراتر از ارزش اسمی آن است. بنابراین اگر مثلا در صورت حساب (صورت وضعیت دارایی‌های شما در سهام عدالت) نوشتند که روز اول به شما ۱ میلیون تومان تخصیص داده اند و اکنون ۵۳۲ هزار تومان آن پرداخت شده است و متعلق به شماست. شما می توانید با پرداخت ۴۶۸ هزار تومان دیگر این دارایی خود را به یک میلیون برسانید و سود معقولی کنید چون ارزش اسمی آنچه می خرید ۴۶۸ هزار تومان است اما ارزش واقعی آن بیشتر است.

۷٫ نکته مهم دیگر: سهام عدالت اکنون خرید و فروش و پیش فروش نمی شود. بنابراین هر گونه تماس، پیشنهاد و .. را در این زمینه رد کنید، سوء استفاده کنندگان ممکن است که از ناآگاهی افراد استفاده کنند و این دارایی را به قیمتی نازل از آنان بخرند.

۸٫ سهام عدالت یک سایت رسمی و یک مرکز تلفن دارد که وابسته است به سازمان خصوصی سازی به جز از آن جا، هیچ منبع دیگری را مبنای تصمیم گیری خود قرار ندهید. مثلا اگر در مورد تعداد اعضای خانوار، فردی که فوت شده است، کسب اطمینان از دارایی تان، جا ماندن از ثبت نام . … سوال دارید فقط به سایت یا مرکز تلفن سازمان اعتماد کنید

در انتها بگذارید بگویم که این طرح اگر به خوبی اجرا شود سه منفعت راهبردی دارد: بخشی از ثروت ملی بین حدود ۵۰ میلیون نفر تقسیم خواهد شد. در توزیع یارانه آنچه توزیع می شود درآمد است اما در سهام عدالت، این ثروت است که توزیع می شود. تفاوت ساده ثروت و درآمد این است که ثروت می تواند موجب ایجاد درآمدی مستمر برای مشمولین شود. اما منفعت دوم: ورود دارایی‌های مالی به سبد دارایی‌های مردم که منجر می شود به داشتن یک دارایی شفاف و نقدپذیر. ما تا کنون عادت داشتیم که دارایی های فیزیکی داشته باشیم مانند زمین، ساختمان، ماشین و طلا ولی بعد از سهام عدالت اوضاع فرق خواهد کرد و منفعت سوم این است که سهام عدالت فضایی را فراهم خواهد کرد که به تدریج اداره بخش بزرگی از شرکت های دولتی به دست مردم سپرده شود.

⭕️خدمت گذاران شما در وزارت اقتصاد و به ويژه در سازمان خصوصی سازی جنگیده اند که از حقوق تک تک مردم صیانت شود. نمی شود همه چیز را این جا گفت ولی بدانید که خادمان شما، تمام تلاش شان را کرده اند که این ثروت ملی به خوبی توزیع شود (البته با وجود محدودیت های قانونی متعدد). شما نیز با نشر آگاهی به تمام کسانی که می شناسید ما را یاری کنید.