عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

ده پیش بینی درحوزه علم و فناوری

تامسون رویترز، شرکت چند ملیتی عرضه‌ کننده اطلاعات با بررسی منابع علمی و اختراعات و دستاوردهای ثبت شده جدید، ۱۰ پیش‌بینی درباره تحولاتی کرده است که درحوزه علم و فنادری تا سال ۲۰۲۵ در زندگی ما بوجود خواهند آورد.

◾️گزارش تامسون رویترز بر پایه تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که در آخرین منابع علمی از جمله درباره اختراعات و دستاوردهای جدید عرصه دانش و فناوری موجود است. در این گزارش بیان شده است که علم و فناوری چگونه زندگی ما در دو دهه دیگر را متحول خواهد ساخت.

◾️پژوهشگران برای آنکه این گزارش را تهیه کنند در گام نخست ۱۰ حوزه جدید تحقیقاتی را که در علوم گوناگون درحال پا گرفتن هستند، بر اساس تواتر ذکر نام آن‌ها در منابع علمی شناسایی کردند. آن‌ها در گام بعدی اختراعاتی را که از سال ۲۰۱۲ تا کنون ثبت شده‌اند بررسی کردند تا تعیین کنند در کدام ۱۰ عرصه هم اکنون بیشترین اختراعات در حال به‌ثمر رسیدن هستند.این پژوهشگران سپس حوزه‌هایی از فناوری را که بیشترین علائق تجاری و تحقیقات علمی را برمی‌انگیزند بررسی کردند تا روشن شودبزرگترین دستاوردهای جدیدعلمی و فنی درآینده در کدام عرصه‌ها بروز خواهند کرد:

۱⃣ انرژی خورشیدی بزرگترین منبع انرژی در کره زمین خواهد بود
▫️در بیشتر مقاله‌های علمی‌ دو سال اخیر تکرار شده است که در آینده نزدیک پیشرفت فناوری فتوولتائیک و به‌کارگیری فتوکاتالیزور فرآیند تبدیل نور آفتاب به انرژی را بسیار تسهیل می‌سازد، به گونه‌ای که انرژی خورشیدی می‌تواند نه تنها مورد استفاده گروه کوچکی که به فکر حفاظت از محیط زیست‌اند، بلکه دراختیار توده مردم قرار گیرد.

۲⃣ آزمایش‌های دورنوردی (Teleportation) فراگیر خواهد شد
▫️برپایه تحقیقات درباره “ذره بوزون هیگز” شاید در آینده واقعاعبارت “منتقلم کن، اسکاتی!” ازسریال علمی تخیلی Star Trek عمل کند. پیش‌ بینی می‌شودکه آزمایش‌های مربوط به “دورنوردی” ، یعنی جابجایی یک ماده از یک نقطه به نقطه دیگر بدون عبور از فضای فیزیکی ما بین آن‌ها، عادی شود. در منابع علمی از سال ۲۰۱۲ “ذره بوزون هیگز” ۴۰۰ بار تکرار شده است .

۳⃣ همه چیز در همه جا دیجیتالی خواهد شد
▫️همه چیز از کوچکترین اشیاء مورد استفاده شخصی تا مناطق جغرافیایی مختلف در سراسر دنیا به یمن پیشرفت فناوری‌های این عرصه از جمله فناوری ۵جی به صورت دیجیتال هدایت خواهد شد.

۴⃣ دیابت نوع یک قابل پیشگیری خواهد شد
▫️در نتیجه پیشرفت‌هایی که در عرصه مهندسی ژنتیک حاصل شده است، دانشمندان قادر خواهند بود که مبدأ بیماری دیابت نوع یک را تشخیص داده آن را درمان کنند. در حال حاضر مهمترین دستاوردهای علمی مهندسی ژنتیک متعلق به این عرصه تحقیقاتی است.

۵⃣ نقشه‌برداری DNA در هنگام تولدرایج خواهد شد
▫️پژوهش درباره ژن انسان در آینده نیز یکی از عرصه‌های هیجان‌انگیز تحقیقات علمی خواهد بود. پیشرفت در فناوری نانو همراه با استفاده از فناوری‌های گسترده‌تر برای “داده‌های بزرگ” تشخیص بیماری‌ها را ممکن خواهند ساخت.

۶⃣ پروازهای الکتریکی آغاز خواهد شد
▫️مهندسی هوا فضا همراه با فناوری‌های باتری جدیدموجب تقویت عرصه حمل ونقل در زمین و هوا از طریق وسایل الکتریکی می‌شود.

۷⃣ شیوه‌های درمان سرطان آسیب های جانبی کمتری خواهند داشت
▫️از هم اکنون تلاش برای تولید داروها با دقت بیشتر صورت می‌گیرد تا تاثیرات ناتوان‌ کننده مواد شیمیایی سمی بربدن بیماران تحت درمان کاهش یابد. شمار چنین داروهایی در آینده بیشتر خواهد شد.

۸⃣ بسته‌بندی‌های ساخته از سلولز جایگزین بسته‌بندی‌های مبتنی بر مواد نفتی خواهند شد
▫️از هم اکنون کسانی که آگاه به حفاظت از محیط زیست هستند درباره استفاده از بسته‌بندی‌ هایی چون کیسه‌های پلاستیک هشدار می‌دهند. درآینده بسته‌بندی‌هایی بر پایه سلولزکه ۱۰۰ درصد جذب طبیعت شود جای آن‌ها را خواهد گرفت.

۹⃣ کمبود یا نوسان بهای مواد غذایی دیگر وجود نخواهد داشت
▫️پیشرفت در فناوری‌هایی چون نوررسانی و تصویربرداری و تصویرسازی همراه با استفاده از علم ژنتیک در تولید محصولات محیطی مناسب برای تولیدمحصول وجلوگیری ازنابودی آن بوجود خواهد آورد.

🔟 شمار بیماران مبتلا به دمانس کاهش خواهد یافت
▫️با افزایش شناخت درباره دلایل بروزبیماری دمانس، درروش‌های درمان آن نیزپیشرفت حاصل خواهد شد.

🔘رئیس شرکت تامسون رویترز، بسیل مفتاح، درباره پیش‌بینی آینده می‌گوید:ماگوی پیشگویی نداریم که بتوانیم در آن آینده را ببینیم. اما چیزی بهتر از آن داریم که نقل قول‌های منابع علمی و اطلاعات درباره اختراعات ثبت شده هستند.وقتی این اطلاعات را با هم در یکجا بررسی کنیم، می‌توانیم دستاوردهای جدیدی را ببینیم که زندگی همه ما را در آینده تغییر خواهند داد.