عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

ده فناوری که انسان را به ابرقهرمان تبدیل می‌کند

دراینجا ده فناوری واقعی که می‌تواندتوانایی‌های انسان را در حد سوپر قهرمان‌های فیلم‌های تخیلی بالا ببرد را معرفی می‌کنیم. این فناوری ها یا هم اکنون بدست آمده‌اند و یا اینکه پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اندو با تلاش وسرمایه‌گذاریهایی که برای آنها می‌شود در آینده‌ی نه چندان دور در دسترس خواهند بود.

۱- نفس‌کشیدن در زیر آب Aquaman

▫️▫️▫️به نظر می‌رسد وسیله‌ای که می‌تواند «انسان را به دوزیست تبدیل کند» ساخته شده است.سازنده‌ی ابزاری که Triton نام دارد می‌گوید که “آب شش” مصنوعی آنها توانایی نفس‌کشیدن به مدت ۴۵ دقیقه تا عمق “چهار و نیم متری” در زیرآب رابه انسان میدهد؛بدون اینکه به تجهیزات سنگین غواصی (کپسول اکسیژن) نیاز باشد!

◾️هرچند، برخی دانشمندان با کمی تردید به این ادعا نگاه می‌کنند و می‌گویند برای اینکه این ابزار بتواند اکسیژن مورد نیاز را تولید کند شناگر باید با سرعت بسیار بالایی شنا کند، و بنابراین هنوز هم به کپسول ذخیره اکسیژن نیاز داریم.به‌هرحال سازنده‌ی این دستگاه توانست ۸۰۰هزار دلارسرمایه برای تولید انبوه آن را با کمک کمپینی که در سال ۲۰۱۶ در Indiegogo به‌راه‌انداخت، جمع‌آوری کند و قول داده بود که تا دسامبر ۲۰۱۶ محصول را با قیمت ۳۹۹ دلار به بازار برساند ولی تا کنون که ۲ جولای ۲۰۱۷ است، دیرکرد داشته است.

۲- حرکت دادن اجسام باذهن -Telekinesis

▫️دانشمندان در دانشگاه Minnesota رابط مغز-رایانه‌ای ساخته‌اند که می‌تواند توانایی کنترل اجسام از راه دور و با ذهن را برای انسان شدنی کند.

◾️اکنون انسان با بهره‌گیری از این ابزار می‌تواند یک پهباد را از راه دور و تنها با ذهن، پرواز داده و آن را کنترل کند.این ابزار شامل کلاهی است که الکترودهایی به آن وصل شده است و می‌تواند سیگنال‌های مغزی کسی که کلاه را پوشیده را دریافت کرده و به رایانه بفرستد. رایانه با تفسیر و ترجمه این سیگنالها، آنها را به فرمانهای حرکتی و کنترلی تبدیل می‌کند و به وسایلی که باید کنترل شوند می‌فرستد.این ابزار با شرکت دانشجویان داوطلب با موفقیت آزمایش شده است.

◾️این فناوری افزون بر اینکه توانایی‌های انسان را به سوپر قهرمان‌های فیلم‌های تخیلی نزدیک می‌کند، در توانا کردن کسانی که فلج کامل هستند و یا با قطع عضو و محدودیتهای حرکتی روبرو هستند کاربرد فراوانی دارد.

۳- توانایی بالا رفتن از دیوار صاف! Spider Man

▫️بالا رفتن مرد عنکبوتی از در و دیوار در فیلم های تخیلی کار شاقی نبوده است! ولی آیا این کار برای انسان معمولی شدنی است؟

◾️درسالهای اخیر پنتاگون ودارپا ابزار چسبنده‌ای به نامgecko ساخته‌اند که بالا رفتن از دیوار صاف و بلند ساختمانها و آسمان‌خراش‌ها را برای سربازان معمولی شدنی می‌کند.اگر چه وزارت دفاع این دست گیره‌ها و پاگیره‌ها را برای این که سربازان بتوانند از دیوارهای بلند در مناطق شهری به راحتی گذر کنند ساخته است ولی همزمان پژوهشگران دانشگاه استنفورد نیز صفحه‌هایی ساخته‌اند که بالا رفتن از دیوارهای صاف حتی شیشه‌‌ای آسمان‌خراش را برای انسان شدنی می‌کند. این صفحه‌ها از کاشی هایی به اندازه یک تمبر پستی پوشیده شده‌ند که بر روی آنها موهای ریز چسبناکی قراردارد.

◀️توسعه وهمه‌گیر شدن این فناوری‌ها، توانایی‌ های مرد عنکبوتی را برای ما به ارمغان می‌آورد!

 ۴- دور نوردی Teleportation

▫️دور نوردی (به انگلیسی: Teleportation) به معنی جابجایی ماده و یا انرژی در بین دو مکان فیزیکی؛ ولی بدون گذر کردن از فضای بین آن دو مکان است.

◾️دور نوردی کوانتومی بر پایه‌ی “شکار “حالت کوانتومی quantum states” و انتقال آنی آن به جای دیگر و ایجاد دوباره‌ی همان شی، در جای جدید، به انجام می رسد.حالت کوانتومی یک شی، شامل جزئیات بنیادی تشکیل دهنده آن است.

◾️فیزیک کوانتوم می‌گوید که اجزای بنیادی سازنده جهان می‌تواند در هر زمان در دو یا چند جای گوناگون وجود داشته باشد.برابر با نظریه “درهم تنیدگی کوانتومی” ذرات زیر اتمی مرتبط با هم (درهم تنیده) حتی اگر بسیار بسیار نیز از هم دور شوند، با هم مرتبط هستند و بطور آنی بر هم اثر می‌گذارند.

◾️◾️اگر چه هنوز انتقال ماده به این شکل، هنوز شدنی نشده است ولی دانشمندان با بهره‌گیری از پدیده‌ی در هم تنیدگی کوانتومی، توانسته‌اند فوتون‌ها را با این روش تا فاصله ۱۴۵ کیلومتری در درون فیبر نوری جابجا کنندو حتی گامی فراتر نهاده اند یعنی اطلاعات را نیز با این روش جابجا کرده اند.

◾️دانشمندان امیدوارند که این پیشرفت‌ها به ساخت زیرساخت‌های کوانتومی برای اینترنت (انتقال داده آنی) و همچنین امنیت غیر قابل خدشه برای داده‌ها بیانجامد.

۵- ابر نیرومندی با لباس‌های رباتیک

▫️شاید درباره لباسهای رباتیکی که ارتش آمریکا برای “افزایش توانایی بدنی” سربازان خود بر روی آن کار می‌کند، چیزهایی شنیده باشید.

▫️▫️اگر نشنیده‌اید باید بدانید که Tactical Assault Light Operator Suit…. که بطور خلاصه TALOS نامیده می‌شود لباسهایی است که سربازباپوشیدن آن هم”توانایی تحمل بار”خود را افزایش می‌دهد و هم به نیروی کمتری برای راه رفتن و دویدن و همچنین ضربه زدننیازمند خواهد بود.

◾️افزون برآن این لباس‌هاضدگلوله وضد ترکش نیزخواهندبود.بایدبدانیدکه چنین تجهیزاتی تنها کاربرد نظامی نداردبلکه می‌توان آن را در کارها و زندگی روزمره نیز بکار برد.

🔸️ برای نمونه برای جابجایی بارهای سنگین در انبار یا برای تقویت توان حرکتی کسانی که با ضعف در اندام روبرو هستند.

 

۶- توانایی دیدن پشت دیوار!

◾️بافناوری بدست آمده دردانشگاه MIT می‌توان با بکارگیری یک وسیله که امواج رادیویی را شکار می‌کند، انسان و جانداران پشت دیوار (مانع) را دید و حرکت‌های آنها را پایش کرد!

▫️ این سیستم، امواج رادیویی کوتاهی تولید می‌کند که با برخورد به بدن انسان کمانه می‌کنند. “دریافت کننده سیگنال” با شکار امواج برگشتی و پردازش آن و با بهره از الگوریتم های “تطبیق با نقشه” می‌تواند جای انسان حاضر در پشت دیوار را مشخص کند.

▫️▫️این سیستم در آزمایش‌ها توانسته است، حضور و جای ۱۵ انسان را با دقت ۹۰ درصد در پشت دیوار نشان دهد.این فناوری هم اکنون نیزمی‌تواند درسیستم‌های بهداشت و درمان برای پایش حرکت های بیماران آسیب پذیر، بازیهای رایانه‌ای و جلوه‌های ویژه در فیلم ها بکار برده شود.

▫️▫️▫️”توانایی دیدن پشت مانع‌ها”، انسان را به ابرقهرمان‌های فیلم‌های تخیلی نزدیک‌تر می‌کند.

 

۷- نامرئی شدن

▫️▫️اکنون دانشمندان بر روی پوشش‌هایی کار می‌کنند که گرچه نمی‌توانند اشیا را بکلی غیب کنند ولی می‌توانند آنها را از دیده‌ها پنهان کنند.

◾️◾️در روشهای قدیمی‌تر برای ساخت لباس‌های نامریی‌کننده، تلاش‌ها دراین راستا بود که نورتا

بید شده به اشیا را در پیرامون آنها منحنی کنند تا از بازتابش آن به چشم و دیده شدن پیشگیری شود، ولی فناوری های تازه‌تر به راهکارهای دیگری می پردازند.

◾️یکی از روشها این است که با یک فناوری به نام «» یا «متاپرده» از کمانه کردن فرکانسهای نوری که به لباس نامریی می‌خورند جلوگیری می‌کنند تا اینگونه اشیا را از دید پنهان کنند(این فناوری تا کنون تنها بر روی طول‌ موج‌ های پایین کارایی داشته و برای طول موج‌های مرئی ناکارآمد بوده است).

▫️▫️در فناوری دیگر، نوری که به جسم میخورد چنان بازتابش داده میشود که گویا به یک آینه‌ی تخت تابیدشده‌ است، و اینگونه خود جسم با آینه‌ شدن از دید نهان می‌شود.

◾️◾️تا کنون، با این فناوری‌ها توانسته‌اند اشیای بسیار کوچک را در شرایط ویژه ناپیدا کنند، ولی دانشمندان پیگیرانه برروی هردوروش کار میکنند.

 

۸- “دویدن سریع” به کمک جت‌پک

▫️▫️با جت‌پک آشنا هستید، اگر نیستید از اینجا ببینید.جت‌پک ابزار نوآورانه‌ای برای پرواز تک‌نفره است، ولی در اینجا گونه‌ی ویژه‌ای از جت‌پک که با باتری کارمی‌کند را برای«افزایش سرعت دویدن انسان» به‌کار می‌گیرند.

◾️پژوهشگران دانشگاه ایالتی آریزونا سرگرم بهبود این وسیله برای دارپا (آژانس پژوهش‌های نظامی آمریکا) هستند.انسان می‌تواند با کمک این ابزار یک مایل را در ۴ دقیقه بدود، یعنی چیزی نزدیک به چهل کیلومتر در ساعت!

 

۹- “خود درمانی” Self-healing

▫️▫️این که “بدن انسان معمولی” توانایی درمان بیماری‌ها، دردها و زخم‌های خود را داشته باشد، شاید در داستان‌ها یا فیلم‌های علمی تخیلی دیده شده باشد. ولی باید بدانید که “بخش پژوهش‌های تجربی” در مرکز پژوهش‌های نظامی ارتش آمریکا بر روی چنین پروژه‌ای کار می‌کند. در آنجا ابزار کاشتنی ریزی را برای کار گذاشتن در بدن انسان توسعه می‌دهند تا بدن با بهره از آن بتواند بیماری و زخم‌های خود را درمان کند.نام این پروژه ElecRX یا “The Electrical Prescriptions Program” است.

◾️◾️ابزار مینیاتوری‌ای که در بدن انسان کار گذاشته می‌شود، بطور ۲۴ ساعته شرایط و پارامتر های بدن را پایش می‌کندتا بتواند “آغاز پیدایش” و “جای” درد، بیماری و یا زخم را تشخیص داده و پالس‌های الکتریکی مناسب برای تحریک “سیستم‌های درمانی خود بدن” را به سیستم عصبی ارسال کند.

◾️با این پالس‌ها سیستم‌های مورد نیاز برای خود درمانی در بدن فعال شده وانسان رادرمان میکند. این ابزار آنقدر کوچک است که می‌توان آنرا با سوزن در جاهایی که شبکه عصبی پایان می‌یابد (انتهای عصب ها) کار گذاشت و درمان را بسیار هدفمند کرد.این ابزار می‌تواند در درمان بیماریهای عفونی دردناکی مانند “آرتریت روماتوئید rheumatoid arthritis”، “سندروم پاسخ التهابی سیستمیک SIRS” و بیماری‌های “التهاب روده” به کار گرفته شود.

 

۱۰- اگزو سوییت برای پرواز “Daedalus Flying ExoSuit”

▫️اگزو سوییت Daedalus تجهیزاتی است که Richard Browning نوآور ۳۸ ساله بریتانیایی آنرا ساخته است تا بتواند مانند “مرد آهنی” پرواز کند.این وسیله درواقع گونه‌ای از Exoskeleton است که به موتورهای جت کوچکی در بازوها و پشت لباس مجهز شده است و با “دکمه‌ای در دست” و همچنین “حرکت‌های بخش فوقانی بدن” کنترل می‌شود.

◾️اگرچه Richard می‌گوید که می‌تواندتا ارتفاع ۱۰۰ متری و با بیشینه سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت نیز پرواز کند ولی در نخستین بهره‌برداری نمایشی از این لباس، وی به مدت ۱۰ دقیقه و در ارتفاع یک تا دو متری و با سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت پرواز کرد.

◾️وی اکنون سرگرم توسعه‌ی این وسیله است تا با اضافه کردن کیسه هوا و یا چتر نجات، امنیت آن برای پرواز در ارتفاع بالاتر را نیز تضمین کند.