عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

جهانی شدن یا ملی شدن؟

نویسنده :
دکتر سعید خزایی

از عوامل مورد توجه در آینده، جهانی شدن و یا دقیق‌تر، جهانی نشدن است.
در حالیکه مردم تصور می کنند جهانی شدن نزدیک است، من اعتقاد دارم این مسأله دور از قطعیت است.
جهانی شدن حداقل یک تا دو دهه طول خواهد کشید و در همین حال علایم ناراحت کننده‌ای نیز وجود دارد.

نخست اینکه رشد چین و هند می‌تواند به حمایت گرایی اقتصادی در برخی نواحی مثل آمریکا و اروپا بینجامد که موانعی را بر سر راه جهانی شدن ایجاد می‌کند.
نکته قابل توجه اینست که در سال ۱۹۹۰ در سراسر جهان ۵۰ تفاهم نامه تجاری منطقه‌ای وجود داشت که در ۲۰۰۵ به ۲۵۰ عدد رسید.
بسیاری از پیمان های بین‌المللی، شکننده هستند و ملی گرایی در مناطقی به گستردگی شوروی سابق، اروپا و حتی استرالیا و انگلیس، کاملاً آشکار شده است.

در نهایت، قیمت بالاتر نفت می‌تواند به تورم بیشتر، افزایش سود و آشفتگی اقتصادی منجر شود که البته به فلج شدن اقتصاد جهانی خواهد انجامید.
جهانی شدن می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. به ویژه در مورد مواد فاسد شدنی مانند غذا، که امکان جابجایی آن در سرتاسر دنیا وجود ندارد. صنعت و سیاست هم به مدل‌های اولیه ۱۹۱۴ باز می‌گردد.
به هر حال جهانی شدن در نهايت، روندي پايدار شده و ملی گرایی، قطعاً از قابلیت‌های ۵۰ سال آينده خواهد بود. اروپایی‌ها درباره بوش گله می‌کردند، اما واقعيت اين است كه آنها اغلب می‌خواهند با معادل خود، كنترل شوند.

در نتيجه تعصب گرایی محلی، از همكاري جهانی به عنوان يك طرح سياسی مدرن، پيشی گرفته است. اين مسأله از آن جهت روی داده است كه جهانی سازي نياز دارد رئيس جمهور و نخست وزير اجازه اصلاحات گسترده وسيع اقتصادی- اجتماعی را براي مبارزه در سطح بین‌المللی، صادر كنند.
بر خلاف آن، رأي دهندگان عادی،اغلبً به روش‌های قديمي تمایل دارند، به ويژه هنگامی كه اين امر پرستيژ ملي را به همراه داشته باشد (تأثير تاريخ در آينده).
بنابراین میل به تعیین و حفظ آنچه که یک کشور و یا ناحیه را ويژه می‌سازد، پیش نیاز پشتيبانی بالا و محبوبیت است.
این مسأله ممکن است به طور مضحکی، سطحی و کوته بینانه به نظر برسد، اما این همان چیزی است که رأی دهندگان می‌خواهند. این دید نه تنها شكل قدرتمند مسیحیت را توضیح می‌دهد، بلکه نشان می‌دهد که چرا ” شرودر” طرفدار سبک زندگی آلمان بوده و “جان هوارد” نیز با ارزش‌های استرالیا در تماس بوده است.

محلی و منطقه ای شدن موجب قدرت گرفتن مجامع محلی می‌شود و باعث می‌شود ما بیشتر به خود متکی شده و همان طور که مردم پس از جنگ جهانی دوم عمل می‌کردند، به جای تعویض وسایل، آنها را نگه داشته و تعمیر کنیم. در واقع ً ما بحرانهایی از انرژی را پیش رو داریم که باید از آن عبور کنیم. اما در نهايت اعتقاد دارم كه اوضاع نسل‌های آينده بهتر خواهد بود.

تمایل به سبز بودن، شیوه عملکرد دولتمردان را تعیین می‌کند که این امر تا حد زیادی همکاری‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این وجود، دولتمردان تمایل دارند که از این مسأله شانه خالی کرده و مردم عادي را متهم کنند، تا محصولات سبز را به گونه‌ای مصرف كنند كه درآمد افزايش يابد. فشار برای سبز شدن با افراد و کشورهايی آغاز شد که اولین حرکت عظیم را شکل دادند كه پروتکل کیوتو از نمونه‌های بارز آن است. حرکت تدریجي به سمت شرکت‌ها و سازمان‌ها رفته و مجدد به سمت افراد عادی بازگشته است. بنابراين محيط زيست قوانيني ايجاد خواهد كرد كه موجب تغيير نيروها میگردد.

برای مثال، بخش اعظمی از سیاستمداران، کارشناسان محیط زیست و اقتصاددانان براین باوراند که اخذ مالیات سبز، راه حلی برای مشکل روبه رشد کمبود انرژی جهان است. در حالی که اغلب دولتمردان با کمبود بودجه دست به گریبانند، مالیات‌های سبز راهی برای ساختن محیطی بهتر فراهم می‌سازد.
از سوی دیگر، درآمدهای مالیاتی بیشتری از این راه بدست می‌آید.
همچنین احتمال تغییر از مالیات‌های وابسته به انرژی و محیط زیست به مالیات بر اساس آلودگی، مصرف مواد شیمیایی و تولید زباله به ویژه پلاستیک‌های بسته بندي، وجود دارد. بسیاری از این مالیات‌ها، افراد و کسب و کارهای کوچک را نشانه گرفته‌اند و این امر بر خلاف این واقعیت است که قسمت اعظم این آلودگی‌ها توسط کشورها و شرکت‌های بزرگ تولید می‌شود. تحقیقاتی که به کمک مجله گاردین انجام شده نشان می‌دهد محصولات تنها شش شرکت فرانسه دی اکسیدکربن بیشتری نسبت به کل خودروهای موجود در این کشور، تولید می‌کند. تا چند سال پیش، استرالیایی‌ها تشویق می‌شدند که لامپ‌های منازل خود را خاموش کنند و در عین حال دولتمردان میلیون‌ها تن ذغال‌سنگ را به چین فروخته و از قبول پیمان کیوتو شانه خالی می‌کردند.

مشکلات تغییر آب و هوابه يك اضطرار تبديل خواهد شد. از بین ۲۰ تابستان گرم ثبت شده، ۱۹ مورد آن مربوط به سالهای۱۹۸۰ به بعد است و از سال۱۹۷۰ تعداد طوفان‌های دسته چهار و پنج، حدود دو برابر شده است. در همین حال سیصد درصد دی اکسید کربن بیش از آنچه اقیانوس‌ها می‌توانند جذب کنند، تولید می‌کنیم.

انتظار می‌رود میزان تولید CO2 توسط هند تا سال ۲۰۲۵، تا هفتاد درصد افزایش خواهد يافت. از امروز تا ۲۰۳۰ این مقدار در چین برابر با میزان آن در تمام کشورها خواهد شد. در حال حاضر این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای است، در صورتی که مقدار سرانه این گازها را حساب کنیم، آمریکا در ابتدای این فهرست قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد حس ديدن را از دست خواهيم داد!

علوم مرتبط با تغییرات آب و هوا پیچیده بوده و نتایج همچنان قطعیت لازم را ندارند.

این احتمال وجود دارد که تغییرات آب هوایی بخشی از چرخه طبیعی باشد، که در این صورت ملایم‌ترین چرخه‌ای است که دیده شده است. این همان چیزی است که ” اندی روکین” در نیویورک تایمز نوشت، که زمین در معرض خطر قرار ندارد.

تعداد زيادي از دانشمندان باوردارند که فعالیت خورشید می‌تواند با افزایش دما در زمین مرتبط باشد و می‌تواند حدود ۳۰ درصد از گرم شدن زمین را توجیه کند. افزون بر این، تغییرات تناوبی آب و هوایی و زیست محیطی از زمان تشکیل زمین، بخشی از تاریخ آن بوده است در واقع افراد کمی هستند که فكر می‌کنند انقراض خوب است، چون امکان شروع مجدد روند انقلابی را شكل می‌دهد.