عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

جست‌وجو در وب ابزار حرکتی گردشگران

جست‌وجوی هتل‌های به‌صرفه و باکیفیت و در عین حال با هزینه‌های پایین‌تر، بسیار در بین گردشگران رواج یافته و هر روز جای بیشتری در میان علاقه‌مندان به سفر باز می‌کند. اما در این میان، اخیرا توجه به هتل‌های لوکس نیز افزایش یافته است؛ به این معنی که جست‌وجوی هتل‌های لوکس نیز جایگاه خوبی در بین این سیستم‌ها پیدا کرده‌اند.  این، نتایج تحقیقاتی است که یکی از مراکز مطالعاتی معتبر دنیا با استفاده از اطلاعات خود و اطلاعات دریافتی از گوگل ثبت و تحلیل کرده است. این اطلاعات نتایج بررسی میزان و نوع رزروهای اینترنتی از طریق بستر اپلیکیشن‌های موبایلی و نسخه‌های دسک‌تاپی وب‌سایت‌ها است.  در سال ۲۰۱۶ مطالعه‌ای در مورد دستگاه‌های موبایلی که از طریق آنها می‌توان جست‌وجو کرد، انجام پذیرفت. در دستگاه‌های موبایلی که مورد مطالعه قرار گرفتند این نتایج به دست آمد:

 

– ۷۳ درصد از این دستگاه‌ها هتل‌های اقتصادی با پایین‌ترین ‌نرخ را جست‌وجو می‌کردند.

– ۶۲ درصد از این دستگاه‌ها هتل‌هایی با هزینه‌های متوسط را جست‌وجو می‌کردند.

– ۵۳ درصد، هتل‌های با سطح قیمتی بالا را می‌جستند.

– ۴۵ درصد از جست‌وجو‌ها از طریق این دستگاه‌ها مربوط به هتل‌های لوکس بوده است.

بدیهی است که لزومی ندارد مجموع این درصد‌ها ۱۰۰ باشد. یک فرد از یک دستگاه موبایل مشخص می‌تواند هم هتل اقتصادی را جست‌وجو کند و هم هتل لوکس. در میان همه انواع این جست‌وجو‌ها باید بدانیم سریع‌ترین نرخ رشد مربوط به رشد جست‌وجو در مورد هتل‌های لوکس بوده که بالغ بر ۲۳ درصد افزایش را در ۶ ماه بین جولای تا دسامبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.  اما جست‌وجو در مورد هتل‌های اقتصادی در همین مدت زمان ۱۴ درصد رشد را تجربه کرده است. نرخ پایین رشد در جست‌وجوی موبایلی برای هتل‌های اقتصادی تا اندازه‌ای به این حقیقت وابسته است که این جست‌وجو‌ها در مورد بسترهای موبایلی بررسی شده و عموما خریدهای اینچنینی که تا حدودی گران‌قیمت محسوب می‌شوند از طریق نسخه‌های دسک‌تاپ صورت می‌پذیرد و استفاده از اپلیکیشن‌ها به این منظور عمر زیادی ندارد.  اطلاعات دیگری نیز از این تحقیقات و مطالعات به دست آمد که در ادامه برخی از آنها را مرور می‌کنیم؛

– رشد جست‌وجوها در مورد برندهای مختلف در خدمات گوناگون نشان‌دهنده این است که جست‌وجو برای تورهای تعطیلات با بیش از ۲۵ درصد، بیشترین رشد را به نسبت جست‌وجوی هتل‌ها، مراکز و پارک‌های تفریحی تجربه کرده است.

– جست‌وجو و رزرو در مورد برنامه‌های بین صفر تا ۷ روز در این بررسی‌ها، به ترتیب ۴۷ و ۵۸ درصد رشد داشته‌اند که برای بازه‌های زمانی بیشتر رشد کمتری در دو موضوع جست‌وجو و رزرو دیده شده است.

 

درسی برای صاحبان کسب‌وکار

در مورد آمار جست‌وجو‌ها در اینترنت در هر دو بستر موبایلی و دسک‌تاپ، می‌توان جداول دیگر را اضافه کرد که به‌دلیل خارج شدن از حوصله این نوشتار، علاقه‌مندان را به مطالعه بیشتر نتایج تحقیقات در فضای اینترنت دعوت می‌کنم. این مواردی که برشمرده شد همگی نشانگر این موضوع هستند که مخاطبان سفر و گردشگری به طرز شگفت‌آوری به جست‌وجوگران زیرک و دانا در فضای وب تبدیل شده‌اند که بسیار به نتایج جست‌وجوهای فراوان خود حساس هستند. این موضوع تنها به جست‌وجو منتهی نمی‌شود؛ بلکه در مقام مقایسه قیمت‌ها هنگام خرید نیز بسیار حساسیت فراوانی را از خود بروز می‌دهند که گاهی مشاهده شده فردی برای رزرو یک هتل یا یک پرواز یا یک تور مسافرتی، بیش از ۳۰ وب‌سایت را جست‌وجو، بررسی و مقایسه کرده است. زمانی که شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار با بسترهای مختلف جست‌وجو مانند موبایل و تبلت و کامپیوتر مواجه هستید و می‌دانید که مخاطب شما از کانال‌های متعددی برای بررسی و مقایسه و خرید استفاده می‌کند، به این نتیجه می‌رسید که عملکرد و سیاست بازاریابی در این مورد بسیار پیچیده و سخت خواهد بود و در نتیجه در کنار توجه به موارد بالا و برنامه‌ریزی برای رفع نیاز مخاطب در کسب اطلاعات مناسب، به استراتژی‌ها و سیاست‌های مناسب بازاریابی در این محیط بسیار رقابتی نیز باید فکر و توجه کنید.