عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

تکنیک آزادسازی و ذخیره سازی انرژی ذهنی با حذف برخی تصمیمات

نتایج یک تحقیق که در دانشگاه معتبر کلمبیا انجام شده است نشان می دهد ما روزانه دست کم با ۷۰ تصمیم گیری مختلف مواجهیم. برخی از این تصمیم ها کوچک هستند، مثل اینکه غذا چه بخوریم یا چه بپوشیم؟ اما بقیه آنها تصمیمات دشوارتری هستند، مثل انتخاب بین دو پیشنهاد کاری، عزیمت به کشوری جدید و یا کنار گذاشتن یک فرد ناسالم از زندگی یا سرمایه گذاری پنجاه درصدی در یک حوزه خاص یا تغییر پایتخت یا رفراندوم یا ….
بنابراین برخی از تصمیمات انرژی بر هستند.
حالا یک تکنیک کاربردی و ساده اما موثر را برای تصمیم گیری با هم مرور می کنیم:

یکی از تکنیک هایی که برخی به کار می برند خیلی ساده است: آنها تصمیمات کوچک را تبدیل به روتین می کنند و عملا حذف می کنند. تصمیم گیری مثل یک عضله عمل می کند. وقتی در طول روز به دفعات از آن استفاده کنید انرژی خود برای عملکرد موثر را از دست می دهد و خسته می شود.
یکی از بهترین تکنیک هایی که برخی برای کنار آمدن با خستگی ناشی از تصمیم گیری به کار می گیرند، حذف تصمیمات کوچک با تبدیل آنها به روتین روزانه است. این کار منابع ذهنی شما را برای تصمیمات پیچیده تر نگه می دارد.

یقه اسکی سیاهی که استیو جابز هر روز برای کار می پوشید را همه می شناسیم. این نوع پوشش نتیجه ساده روتین های روزانه ای است که با هدف کاستن از خستگی ناشی از تصمیم گیری انجام می شوند. این نشان می دهد وی از توانایی محدود انسان در تصمیم گیری های روزانه آگاه بوده اند.
این ذهن را ذهن کسی که ۲۴ نوع کت و ۳۵ شلوار و ۲۲ پیراهن دارد و باید بین این همه گزینه دست به انتخاب بزند مقایسه کنید.
بگذارید دو مثال بزنم: به جای اینکه هر روز در مورد صبحانه، ناهار و شام خود فکر کنید، آن را تبدیل به یک روتین کنید. بگذارید ذهن تان به امور دیگر بپردازد و به جای اینکه در مورد رفتن به مراکز تفریحی و یا رستوران فکر کنید، بگذارید هر دفعه اپلیکیشن ها با پیشنهادهایی که به شما می دهند هم بار تصمیم گیری شما کمتر کنند و هم هر دفعه با یک پیشنهاد جدید و غیرمنتظره روبرو شوید.
مغز انسان فوق العاده است و کارهای بی نظیری می تواند انجام دهد. اما به همان اندازه می تواند ضعیف شود. بنابراین ما باید به خوبی از آن استفاده کنیم. مدیریت مصرف انرژی و اختصاص توان مغز به موضوعات و مسایل اصلی تصمیم گیری می تواند در افزایش کارایی مغز و در نهایت مطلوبیت زندگی و کار ما موثر باشد.
آنچه آموختیم این است که تصمیم نگرفتن خود یکی از بهترین تکنیک های افزایش توان تصمیم گیری است.