عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

توسعه ربات‌های بیولوژیکی انسان‌نما

یک تیم ازدانشمندان موفق به توسعه یک ربات بیولوژیکی انسان‌نمای کوچک شدند که قادر به راه رفتن و شنا کردن است. این ربات کوچک که دارای عضله است، اولین ربات چاپ سه‌بعدی است که با سلول‌های عضلانی کشت می‌شود.این سلول‌ها به صورت خود به خودی سامان یافته و بافت‌های عضلانی و کاربردی را برای به حرکت در آوردن این ربات زیستی بوجود می‌آورند.

طاهر سیف، دانشمند دانشگاه ایلی‌نویز اظهار کرد: این ماشین‌ها در حال حاضر به طور طبیعی زندگی کرده و رشد کرده و پیر می‌شوند.آنها حتی این توانایی را دارند که در صورت ایجاد جراحت، آن را به خودی خود درمان کنند.

سیف ادامه داد: در حال حاضر ما به دنبال درک این هستیم که چگونه این سلول‌ها به خودی خود سازمان یافته و این رباتها برای برقراری ارتباط از چه زبانی استفاده می‌کنند.به اعتقاد وی این کار زیست‌شناسی تکاملی ماشین‌های زنده است.این گروه طرح‌های متعددی را برای حرکت کردن این ربات‌های زیستی در جهت خاص و کنترل حرکت آنها با نور و یا جریان های الکتریکی توسعه داده اند.رشید بشیر، رئیس بخش مهندسی زیستی در دانشگاه ایلی‌نویز اظهار کرد: مهندسان طراح ربات معمولا برای ساخت ربات از موادی مانند چوب، فولاد و یا سیلیکون استفاده می‌کنند اما هدف ما در این پژوهش استفاده از ما در اینجا این است که سیستم‌های بیولوژیکی مبتنی بر سلول است.

♲آنها برای ساخت این ربات از پلیمرهای نرم که در لنزهای تماسی استفاده می‌شود بهره گرفته‌اند بنابراین این ربات‌ها بدون نیاز به مفاصل به راحتی خم می‌شوند. سیف اظهار کرد:هدف آنها از طراحی این ربات‌ها تنها ایجاد یک ربات شناگر نبوده بلکه آنها قصد دارند که اصول ساخت و ساز ماشین آلات بیولوژیکی در آینده را به دست بیاورند.