عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

تصویب اعطای شخصیت حقوقی به ربات ها در اروپا

نمایندگان پارلمان اروپا به طرحی رای خواهند داد که پایه اولین مجموعه قوانین درباره تعامل انسان با ربات‌ها و هوش مصنوعی خواهد بود. قرار است نمایندگان پارلمان اروپا درباره‌ی اعطای شخصیت حقوقی به ربات ها به عنوان “شخصیت الکترونیک” تصمیم بگیرند.

اگر پارلمان اروپا طرح اعطای شخصیت حقوقی به ربات ها را تصویب کند، پس از آن نوبت هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه خواهد بود که این قوانین را به بحث بگذارند تا در نهایت به قانون رباتیک اتحادیه اروپا تبدیل شود.

این طرح همچنین پیشنهاد می‌دهد که برای حفاظت از انسان‌ها طراحان رباتیک باید یک “کلید مرگ” برای ربات‌ها در نظر بگیرند که در صورت لزوم امکان خاموش کردن همه فعالیت‌های ربات را فراهم ‌کند.

بر اساس این طرح کاربران باید “بدون خطر یا ترس از آسیب فیزیکی یا روانی” امکان استفاده از ربات‌ها را داشته باشند.

وارد شدن ربات‌ها و نمودهای دیگر هوش مصنوعی به زندگی انسان، صرفا انقلابی در تکنولوژی نیست و باید جنبه‌های اخلاقی، حقوقی و مدنی آن از همین امروز مورد بررسی قرار گیرد.

درگزارشی که پارلمان اروپا برای ارائه طرح قوانین رباتیک منتشر کرده است، پیشنهاد ایجاد یک آژانس اروپایی رباتیک و هوش مصنوعی مطرح شده که بتواند در زمینه‌های تکنولوژی، اخلاق و حقوق مرتبط با هوش مصنوعی به پژوهشگران، قانونگذاران و نهادهای دولتی مشاوره دهد.

دوران جدید ربات‌ها با اینکه چشم‌اندازی برای رونق و بهره‌وری اقتصادی به شمار می‌رود، اما همچنین سوال‌هایی را ایجاد می‌کند که دولت‌ها باید پاسخ دهند. پرسش‌هایی مانند اینکه آینده بازار کار و حداقل دستمزد چه خواهد بود، با توجه به اینکه ربات‌ها در بسیاریمشاغل جایگزین انسان خواهند شد.

رابطه ربات‌ها با انسان همچنین مسائلی در حوزه حریم خصوصی و امنیت انسان در صورت خراب یا هک شدن سیستم‌ها ایجاد می‌کند.

💢مهمترین دغدغه اعطای شخصیت حقوقی به ربات ها

وقتی بحث اعطای جایگاه حقوقی به ربات‌ها به میان می‌آید، مهمترین سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا می‌توان ربات‌ها را دارای مسئولیت حقوقی دانست یا نه.

طرح پارلمان اروپا برای ربات‌ها مسئولیت حقوقی در نظر گرفته است و پیشنهاد می‌دهد این مسئولیت باید متناسب با سطح عملکرد ربات و خودمختاری ماشین‌ها در انجام کارهایی باشد که برای آنها برنامه‌ریزی شده‌ است.

ممکن است سازندگان و صاحبان ربات‌ها ملزم شوند برای جبران خسارات احتمالی که ربات‌ها به وجود می‌آورند، ربات‌ها را بیمه کنند.

💢در یک قدمی قلمرو داستان‌های علمی-تخیلی

یکی دیگر از مواردی که در طرح پارلمان اروپا در نظر گرفته شده، امکان برتری یافتن هوش مصنوعی نسبت به ظرفیت عقلانی انسان در طول چند دهه آینده است.

از اینجا به بعد است که موضوع به قلمرو داستان‌های علمی- تخیلی وارد می‌شود و یادآور قوانینی است که آیزاک آسیموف، علمی-تخیلی نویس معروف، بیش از هفتاد سال پیش برای ربات‌ها نوشته بود. قوانین سه‌گانه رباتیک که آسیموف در داستانی در سال ۱۹۴۲ تدوین کرد، بارها در ادبیات و سینمای علمی-تخیلی مورد ارجاع قرار گرفته است:

یک ربات نباید به انسان آسیب بزند، یا با خودداری از عملی باعث آسیب رساندن به یک انسان شود.یک ربات باید از فرمان‌های انسان‌ها پیروی کند، مگر اینکه این فرمان‌ها در تعارض با قانون اول باشد.یک ربات باید در بقای خود بکوشد، تا جایی که این حفاظت از خود در تعارض با قوانین اول و دوم نباشد.

فراتر از داستان‌های علمی تخیلی، بحث مهمی که پژوهشگران هوش مصنوعی و رباتیک را مشغول می‌کند امکان ساختن ربات‌هایی است که خودآگاه باشند.

اگر هوش مصنوعی در آینده آنقدر پیشرفت کند که ربات‌ها به خودآگاهی برسند، در آن صورت بحث اعطای جایگاه حقوقی به ربات‌ها وارد سطح تازه‌ای خواهد شد.

در آینده دولت‌ها و قانونگذاران باید به سوال‌هایی از این دست پاسخ دهند که آیا می‌توان ربات‌ها را محاکمه کرد؟ آیا قوانین حقوق بشر می‌تواند شامل ربات‌هایی شود که خودآگاهی دارند؟