عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

با تجربه ی مجازی توهم خروج از بدن، بر ترس از مرگ غلبه کنید

محققان به این نتیجه رسیده اند که ایجاد توهم خروج از جسم به مردم کمک می کند با ترسشان نسبت به مرگ کنار بیایند.
🔸واقعیت مجازی، از دهه نود، برای تجسم بخشی به سناریو های اضطراب آور و در عین حال ایمن برای درمان ترس های گوناگون- از ترس از ارتفاع گرفته تا ترس از عنکبوت ها- به کار رفته است.

🔸به گزارش سایت انجمن تحقیقات گذشته، پیشاپیش نشان داده بود در بیمارانی که هنگام مرگ بالینی (مرگ ظاهری که در آن توقف علائم حیاتی قابل بازگشت می باشد) توهم خروج از بدن را تجربه کرده اند، ترس از مرگ بعد احیا شدن کمتر شده؛ شاید به خاطر این تصور و باور که زندگی آنها تا حدودی بعد از مرگ نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

🔸در تحقیقات جدید نیز محققان دانشگاه بارسلونا در اسپانیا، با استفاده از فناوری واقعیت مجازی به داوطلبان تجربه ی حس خروج از بدن را القا نمودند تا ببینند که آیا ترس آن ها را از مرگ کاهش می دهد یا نه.

🔸این آزمایش که بر روی ۳۲ زن انجام گرفته بود کاهش قابل ملاحظه ای را در ترس آنها بعد از تجربه ی واقعیت مجازی نسبت به قبل آزمایش نشان داد.

محققان دانشگاه بارسلونا برای اولین‌بار با استفاده از واقعیت مجازی موفق به شبیه‌سازی شرایط مرگ و خروج روح از بدن شدند.

به نقل از دیلی میل، بسیاری از افراد حتی از فکر کردن به مرگ وحشت‌زده  و از تصور اینکه یک روز باید این احساس دردناک را تجربه کنند بسیار نگران و افسرده می‌شوند.

محققان بر این باورند که با شبیه‌سازی شرایط مرگ و احساس خروج روح از بدن و مشاهده بدن از خارج از جسم می‌توان مشکلات روانی بسیاری از بیماران عصبی را برطرف کرد.

 فناوری واقعیت مجازی کمک می‌کند که شرایط شناور شدن و خروج روح از بدن درک شود و حس ترس و نیستی ناشی از مرگ کاهش یابد.

عملکرد فناوری واقعیت مجازی در شبیه‌سازی مرگ با فریب مغز آغاز می‌شود. در این مرحله مغز انسان در شرایطی قرار می‌گیرد که احساس می‌کند بدن مجازی واقعی است و پس از آن احساس عجیب خروج از بدن در مغز ایجاد می‌شود.

محققان پس از آزمایش این سیستم بر روی ۳۲ بیمار دریافتند که شبیه‌سازی مجازی بدن بیماران در فناوری واقعیت مجازی سبب شد که جسم مجازی آنها همه حرکات بدن را تقلید کند. بنابراین پس از تغییر زاویه تصویر افراد احساس خروج از بدن را تجربه ‌کردند.

نتیجه این آزمایش نشان داد که ترس از مرگ در گروه مورد آزمایش در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافته است.