عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

بازگرداندن درگذشتگان به زندگی

با این فناوری‌ها هرگاه اراده کنید عزیز درگذشته‌ ی خود را در کنار خود خواهید داشت.

💢انسان ازپیدایش تا کنون به روشهای گوناگونی یاد و خاطره درگذشتگان خود را گرامی می‌داشته است.در گذشته‌های بسیاردور،شاید تنها با یادآوری آنچه از درگذشتگان در حافظه ثبت شده بود و یا دیدن آنچه از آنها به یادگار مانده بود یاد ونامشان گرامی داشته میشد.باپیدایش پیکرسازی و نقاشی روشی‌های بهتری برای این کار پدید آمد.و سپس با پیدایش و پیشرفت فناوری‌ها عکس، صدا و سرآخر فیلم و ویدیو روشهای ماندگار کردن عزیزان پس از درگذشت شان شد.

◾️ولی اکنون با فناوری‌های تازه، روش دیگری پیش روی ما است. با “شبیه سازی” در “واقعیت مجازی” و با بهره‌گیری ازابزار وعینک‌های واقعیت مجازی، می‌توان درگذشتگان رابطورزنده و واکنش گرا در کنار خود داشت.

🔘تصور کنید که یک شرکت دیجیتالی با بررسی گسترده داده‌های به جا مانده از شخص درگذشته، یک پیکر و شخصیت دیجیتالی نزدیک به او به وجود می‌آورد که هیکل، صورت، صدا، خنده‌ها، راه رفتن و رفتار او، تا اندازه بسیاری با شخص مورد نظر همانند است.با زندگی دیجیتالی امروزی و به ویژه با گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی، توانایی ذخیره و پردازش داده‌های بسیاری درباره کارها و رفتارهای روزانه ما فراهم است و به گمان من در آینده انسان می‌تواند از هنگام تولد همزاد دیجیتالی شبیه سازی شده‌ای از خود داشته باشد که همراه او رشد کند و کپی نزدیک به واقعیتی از او باشد.

◾️◾️با این که بیشتر تصور میشود مرگ پایان تجربه مادی انسان دردنیا است ولی بااین فناوری‌ ها ، زندگی دیجیتالی انسان می‌تواند ادامه پیدا کند.

▫️▫️تصور کنید که هرگاه اراده کردید، با بهره گیری از عینک و ابزار واقعیت مجازی، بتوانید عزیز در گذشته را در کنار خود داشته باشید! صحبت کنید و پاسخ بشنوید، صبحانه را باهم میل کنید! یا در شب نشینی دور همی با هم شرکت کنید!این مطلب برای کسانی که عینک و ابزار واقعیت مجازی را تجربه کرده‌اند قابل لمس‌تر است.

◾️از گذشته تلاش برای دادن شخصیت و رفتار طبیعی به شخصیت‌های کارتونی و دیجیتالی در جریان بوده است و اکنون روشن شده است که این کار به آن اندازه که پیشتر به نظر میرسید دشوار نیست.

◾️در نظر داشته باشید که برنامه رایانه‌ای Eliza دردهه ۶۰ میلادی توانست خودرابجای روانشناس به مردم جا بزند! و اکنون بوت‌ها و رباتها بسیار پیشرفته تر از آن زمان هستند!

▫️▫️اینگونه فناوری‌های همانند سازی، می‌تواند اثرهای خوب و بد فراوانی در زندگی ما داشته باشد. و به بحث‌های اجتماعی، اخلاقی و دینی-مذهبی بسیاری دامن بزند.ولی باید بگوییم که در هرصورت فناوری‌های نو،این کار را شدنی می‌کنند و بزودی مرز بین مرگ و زندگی، شفافیت کنونی خود را از دست خواهد داد.

💢اگر از اکنون بررسی بر روی پیامدهای خوب و بد آن را آغاز نکنیم و برای آن آماده نشویم شاید غافلگیر شده و گرفتار پریشانی شویم!