عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

ادعای جراحی پیوند سر تا چه حد جدی است؟

انواع جراحی‌های پیوند اعضای بدن چند سالی است که به کار گرفته می‌شود؛ بعضی انواع این جراحی اکنون رایج است و بعضی از آنها در مرحله آزمایش قرار دارد و با حضور داوطلبان انجام می‌شود، اما جراحی پیوند سر ادعایی است که بسیار جاه طلبانه و رویایی به نظر می‌رسد. زمزمه‌های انجام این عمل از چند سال پیش شنیده می‌شد‌. دو سال پیش، یک جراح مغز و اعصاب ایتالیایی ادعا کرده که سال ۱۳۹۶/ ۲۰۱۷ این عمل را انجام خواهد داد؛ عملی که نه تنها دانش و فناوری دقیق مورد نیاز برای آن کامل نشده، بلکه مسائل اخلاقی(?!?) و انسانی به دنبال دارد.

سرجیو کاناورو (Sergio Canavero) از حدود دو سال پیش ادعا کرده بود، برنامه جراحی پیوند سر را در سر دارد و با تامین بودجه لازم و فراهم کردن فناوری‌های مورد نیاز این عمل را انجام خواهد داد. او پیش‌بینی کرده، این عمل حدود ۳۶ ساعت طول بکشد و گروه جراحی ۸۰ نفره‌ای نیاز خواهد داشت. کاناورو ادعا می‌کند، پیوند سر را روی میمون انجام داده و ستون فقرات موش‌ها را نیز با موفقیت دوباره متصل کرده است. چند ماه بعد از ادعای عجیب این جراح، یک جراح چینی نیز اعلام کرد که در این جراحی همکاری خواهد داشت. این جراح در چند سال گذشته سر بیش از هزار موش را پیوند زده است. این جراح ایتالیایی حتی داوطلبی پیدا کرده که مایل به تجربه انجام این جراحی روی سر خودش است. والری اسپریدونف (Valery Spridonov) جوان ۳۰ ساله روسی که دچار بیماری ژنتیک ضعف و نقص عضلانی است، تاکنون زمان زیادی را به منظور پیدا کردن آمادگی لازم برای این عمل صرف کرده است. این فرد زمان‌های لازم برای آماده‌سازی را در یک سیستم واقعیت مجازی می‌گذراند تا برای گرفتن بدن جدید آماده شود.

ادعای جراحی پیوند سر تا چه حد جدی است؟

روشی که کاناورو می‌خواهد در این جراحی انجام دهد، جدا کردن سرهای بدن دهنده و گیرنده با تیغه‌های بسیار تیز است. تیز بودن این تیغه‌ها باعث می‌شود، رشته‌های بلند عصبی سالم بمانند. سپس در یک ساعت باید سر را روی بدن سالم گیرنده پیوند بزنند. در این شرایط، بدن گیرنده ایست قلبی موقت دارد و بعد از عمل نیز بیمار باید سه تا چهار هفته در حالت کما نگه داشته شود تا بر اثر حرکت یا بلع مشکلی پیش نیاید.
این ادعای عجیب هنوز با تردیدهای زیادی همراه است و بدبینی نسبت به انجام این عمل میان جراحان بیش از خوش‌بینی وجود دارد، زیرا فناوری و دانش امروز بشر هنوز به توانایی انجام چنین جراحی ای نرسیده است. موفقیت آمیز بودن این جراحی تنها موضوع پیش رو نیست. قوانین و مقررات بسیاری از کشورها این کار را غیراخلاقی می‌داند و استادان اخلاق و بسیاری از دانشمندان چنین اتفاقی را غیرممکن می‌دانند. هانت باتجر (Hunt Batjer)، رئیس انجمن جراحان اعصاب آمریکا، درباره این جراحی می‌گوید: حتی اگر این فرآیند اتفاق افتد و همه چیز درست پیش رود، از مرگ برای یک انسان بدتر است. در طول تاریخ، هیچ تصوری از این که کسی بتواند با بدنی که متعلق به خودش نیست زندگی کند، وجود ندارد اما کاناورو معتقد است، بیمار پیش از انجام این پیوند، همه آموزش‌های لازم را برای واکنش‌های روانی غیرطبیعی فرا می‌گیرد. در نهایت با وجود این ادعای بزرگ، انجام چنین عملی تا چند سال آینده غیرممکن به نظر می‌رسد.