عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

آینده جرایم

یکی از چالشهای آینده، جرم است. در آمریکا وزارت دادگستری روی تحقیقاتی سرمایه گذاری می‌کند تا شاخص‌های مهم بی قانونی را مشخص سازد تا بتواند مدل پیش بینی برخی جرایم را امکان پذیر سازد.
برای مثال، دما بر روی رفتار مجرمان تأثیر دارد.
اگر این مسأله درست باشد، در آینده موج جرایم، قابل پیش بینی خواهد بود. با وجود این مشکل اینکه کجا و چه زمانی و به دنبال چه کسی باشند هم چنان وجود دارد.

🔸مشکل “چه کسی” در آینده با استفاده از آزمایش DNA حل می‌شود ( هر چند روش سنتي ديگر، مشاهده و مراقبت از فرزندانِ مجرمان سابقه دار است) این مسأله بسیار بحث برانگیز است. حتی گناه پدران به دلیل عوامل محیطی کم‌رنگ تر می‌شود.
بر این اساس می‌توان کاربرد مؤلفه ژنتیک در رفتار مجرمانه را محتمل دانست.
دولتمردان انگلیسي در حال حاضر پایگاه داده‌های ملی کودکان را ایجاد کرده‌اند که شامل نام، نشانی، جنسیت و تاریخ تولد هر کودک تا سن ۱۸ سال است.
دور از ذهن نیست که در نهایت تمامی کودکان (حدود ۱۱ ميلیون نفر) موقعیت دقیق و تعاملشان با مجرمین شناخته شده و ضبط شود.

💢 اگر فکر می‌کنید که این کار شدني نيست،این مثال را در نظر بگیرید. اگر شما مجرم شناخته شده شوید، نمونه‌ای از DNA شما گرفته شده و به پایگاه داده DNA ملی منتقل و نگهداری می‌شود، حتی اگر در نهایت تبرئه شوید.

🔸تاکنون پایگاه داده انگلیس، شامل پروفایل ۵/۴ میلیون نفر یا ۵/۷ درصد از کل جمعیت است. برخلاف آن، پایگاه داده آمریکا حدود یک درصد از جمعیت این کشور را که در برگرفته و سایر پایگاه داده‌های ملی نیز نام کمتر از صد هزار نفر را نگهداری می کنند.

🔸 فناوری به پلیس اين امکان را می‌دهد که با استفاده از یک سلول انسانی (که برای مثال در محل یک پنجره شکسته به جا مانده است ) و يا اثر انگشت، DNA شما را تهيه كند. افسران پلیس ابزاری را با خود حمل خواهندکرد که می‌تواند در لحظه‌ نمونه‌ها را بررسی کرده و با اطلاعات موجود در پایگاه داده‌ها مقایسه کند.

🔸 همچنین از آنها جهت ایجاد عکس‌های سه بعدی مظنونين استفاده می‌شود. به این ترتیب به افسران پلیس اطلاعات دقیقی درباره قد، صورت، رنگ چهره، مو و حتی شخصیت آنها خواهد داد.

🔸مبارزان حریم خصوصی درباره این مسأله نگرانند. اما فناوری چنان سودمند خواهد شد که انتظار میرود پایگاه داده‌ها به صورت بخشی از کارت هویت زیستی ملی، توسعه یابد. به این ترتیب هر فرد در جامعه دستکم برای امنیت خودش، در فهرست اين پایگاه‌ها قرار ‌گیرد. افزود نوعی GPS و دیگر ابزارهاي موقعیت ياب نیز ایده‌ای منطقی به نظر می‌رسد. مشکلی که در این زمینه وجود دارد، امنيت است. زیرا هنگامی همه شهروندان به عنوان مظنون فرض شوند، تغییرات هوشمندانه‌ای باید در شیوه اجراي كارها، از نظارت گرفته تا قانون گذاری انجام گیرد. موارد ديگري نیز درباره امنیت و دقت اطلاعات وجود دارد.

🔸این بحث بر این فرض استوار است که در آینده، افراد، خود مرتکب جرم می‌شوند. در انگلیس و در دهه اخير تعداد دزدان خانگی حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است. در حالي كه سرقت هويت و کلاهبرداری اينترنتي براي مردم بسيار نگران كننده تر از سرقت اتومبيل يا كيف قاپي است. اين گونه سرقت‌ها ديگر منسوخ شده است و اكنون بايد به فكر آواتار اموات بود كه در فضاي مجازي مرتكب جرم می‌شود و بدون هراس در خیابان‌های اينترنتي راه می‌رود.

💢جهانی شدن از جمله عوامل موثر بر جرایم آینده است،زیرا اکنون برخی از اجناس کم بها بوده و دزدیدن آنها منطقی به نظر می‌رسد.
در نتیجه چیزهای تازه ای که دزدان برای سرقت انتخاب می‌کنند پول نقد، چک‌، لپ تاپ و گوشی‌های همراه خواهد بود.

🔸تغییر روند دیگری نیز به سمت مواد مخدر وجود دارد. بین مواد مخدری که فرد مصرف می‌کند و نوع جرمی که مرتکب می‌شود رابطه وجود دارد. مواد مخدر مورد توجه کراک و کوکایین است که مصرف کنندگان آن معمولاً جرم‌های خیابانی انجام می‌دهند،زیرا در قیاس با دیگر سرقت ها به مهارت و برنامه ریزی کمتری نیاز دارد.
در آینده جرایم تازه دیگری را مشاهده خواهیم کرد.
✍دکتر سعید خزایی