عضویت تلگرام عضویت اینستاگرام

آیا هوش مصنوعی حاکم جهان خواهد شد؟

هوش مصنوعی به بخش جدایی‌ناپذیر دنیای فناوری تبدیل شده است. البته، گسترش این فناوری جذاب نگرانی‌های خاص خود را نیز دارد.

🔸️الیزر یودکوسکی، پژوهشگر مؤسسه‌ تحقیقاتی هوش ماشینی، اعتقاد جالبی درباره‌ی هوش مصنوعی دارد. او می‌گوید:

▪️هوش مصنوعی از شما متنفر نیست. او عاشق شما هم نخواهد بود. شما فقط از اتم‌هایی ساخته شده‌ایدکه هوش مصنوعی می‌تواندبرای کارهایی دیگر از آن‌ها استفاده کند.

▫️هوش مصنوعی تا پنجاه یا صد سال آینده، دانشی بیش از کل جمعیت جهان خواهد داشت. درآن زمان، این هوش می‌تواند هر نشانه‌ی متصلی را در جهان کنترل کند. پژوهشگران پیشگام در حوزه‌ هوش مصنوعی،آن زمان رادورانی می‌دانند که این هوش فرمانروای بی‌رقیب جهان خواهد شد.

▫️به‌نظر شما وقتی ماشین‌ها در هوش عمومی از انسان‌ها برتر شوند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ در آن زمان دستیارهای مصنوعی ما را نجات خواهند داد یا نابودی می‌سازند؟ نیک بوستروم پایه‌های درک آینده‌ی انسان‌ها و زندگی هوشمند را در این زمینه بنا نهاده است. مغز انسان ظرفیت‌هایی دارد که مغز دیگر موجودات از آن‌ها بی‌بهره هستند. به‌خاطر همین ظرفیت‌ها هم، گونه‌ی بشر موقعیت برتر را در جهان دارد.

▫️بنا به این تعریف، اگر هوش مصنوعی مغز انسان را در حوزه‌هایی پشت‌سر بگذارد، به فرمانروای بسیار قدرتمندی تبدیل خواهد شد که فراتر از اختیار ما عمل می‌کند. به‌همین‌ترتیب، همان‌گونه که سرنوشت بسیاری از حیوان‌ها بیش از خودشان به عملکرد گونه‌ی برتر، یعنی انسان، بستگی دارد، سرنوشت آینده‌ی انسان‌ها نیز به هوش برتر وابسته خواهد بود.

◾️دراین‌میان، انسان‌ها یک برتری دارند: حرکت اول را در این نبرد در دست انسان است.درواقع مشکل اصلی،مهارپیشرفت این هوش است. مهندسی‌ وضعیتی برای بهترساختن رشد سریع هوش مصنوعی، مساله‌ی پیش روی انسان‌ها خواهد بود.

▫️▫️پژوهشها نشان می‌دهد هوش مصنوعی تا پایان این قرن، به‌اندازه‌ی انسان هوشمند خواهد شد. بوستروم اعتقاد دارد سرعت رشد این هوش بسیار سریع است و بی تردید پس از این قرن، جای انسان را خواهد گرفت. به‌گفته‌ی او، هوش مصنوعی نباید در برنامه‌های پیشرفتی انسان‌ها باشد. بوستروم،فیلسوف تکنولوژیست توصیه می‌کند انسان‌ها به آنچه درحال‌ساختش هستند، نگاه دقیق‌تری بیندازند. دنیایی که ماشین‌های متفکر اداره‌اش می‌کنند، از دیدگاه او خطرناک خواهد بود. به‌بیان‌دیگر، نمیدانیم ماشین‌های هوشمند در آینده حافظ ارزش‌های ما خواهند بود یا ارزش‌های مخصوص خودشان را دارند؟

🔘مساله‌ی کلیدی، توانایی و ظرفیت هوش مصنوعی است.

▫️مکس تگمارک،فیزیکدان وکیهان‌شناس دانشگاه MIT، در مصاحبه‌ای به مشکلات توسعه‌ی هوش مصنوعی اشاره می‌کند. از دیدگاه او، باید پیامدهای پنهان ساختِ هوش کاملا توانا را درنظر بگیریم. به باور تگمارک، هوش مصنوعی برای نابودی جهان نیازی به شیطانی‌بودن یا قرارداشتن در حالت رباتیک خاص ندارد. درواقع، او مشکل اصلی هوش مصنوعی را اهداف خراب‌کارانه نمی‌داند و تنها، توانایی فراوان تفکر است که او را نگران می‌کند. هوش مصنوعی قدرتمند در رسیدن به اهدافش بسیار خوب عمل می‌کند. مشکل هنگامی ایجاد می‌شود که اهداف او با اهداف ما هم‌خوانی ندارد.

▫️دن براون، نویسنده‌ی کتاب راز داوینچی، نیز اعتقادداردهوش مصنوعی روی عقایدودیدگاه‌های انسان‌ها درباره‌ی خدا و دین هم موثر خواهد بود. ایلان ماسک هم پیش‌ازاین گفته بود هوش مصنوعیِ بیش‌ازحد قدرتمند، گونه‌ی انسان را ازبین خواهد برد.

▫️سوزان اشنایدر، محقق این حوزه از معتقد است نوع بسیار پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی هم‌اکنون نیز وجود دارد. به‌گفته‌ی او، این هوش مصنوعی از سال‌های بسیار دور وجود داشته است.

🔸️اشنایدر دراین‌باره می‌گوید:
من معتقدم پیشرفته‌ترین جوامع بیگانه ساختار زیستی ندارد. درواقع، پیچیده‌ترین تمدن‌ها فراتر از ویژگی های ذاتی هستند و فرمی در شکل هوش مصنوعی یا سوپرهوش بیگانه‌ دارند.
به‌هرحال آنچه گفته شد، پیش‌بینی‌ها و هشدارهای خبرگان فعال در حوزه‌ فناوری بود. شاید برخی مردم با این پیش‌بینی‌ها مخالف باشند و برخی دیگر نیز آینده‌ای ترسناک‌تر برای انسان متصور شوند. نمونه‌ای از این آینده‌ی ترسناک، در فیلم من ربات با بازی ویل اسمیث نشان داده شد.

🔘در اکثر فیلم‌های هالیوودی،‌ هوش مصنوعی دشمن انسان است.

▫️در داستان این فیلم که در سال ۲۰۳۵ روایت می‌شود، ربات‌های انسان‌نما به بخشی جدانشدنی از زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند. این ربات‌ها با هوش مصنوعی جامع مدیریت می‌شوند. ویل اسمیث نقش کارآگاه دل اسپونر را در این فیلم بازی می‌کند که از ربات‌ها تنفر دارد. این تنفر نیز در حادثه‌ای رانندگی ایجاد می‌شود که ربات ناجی، او را به‌جای دختری دوازده‌ساله نجات می‌دهد. ربات با تخمین بخت بیشتر نجات اسپونر، کودک را رها می‌کند. در پایان این فیلم، ربات‌های انسان‌نما باهم متحد می‌شوند تا جهان را به‌سلطه درآورند.

◾️◾️این آینده‌ی هوش مصنوعی خواهد بود؟ ماشین‌ها چنان قدرتمند می‌شوند که ظرفیت‌هایی بیش از گونه‌ی انسان داشته باشند؟ فراموش نکنید اینجا بحث بر سر توانایی است.. بی‌تردید، رایانه‌ها قدرتمند هستند و همین امروز نیز پاسخ بسیاری از پرسش ها را سریع‌تر از انسان می‌دهند؛ اما توانایی و ظرفیت‌های آن‌ها هم بیش از انسان است؟ این سؤال نگرانی افراد بسیاری درباره‌ی آینده‌ی هوش مصنوعی را شکل می‌دهد.

🔸️دراین‌ میان، برخی معتقدند آینده‌ی هوش مصنوعی به تسخیر جهان گره نخواهد خورد. آن‌ها آینده‌هایی شبیه فیلم من ربات را فقط تخیل می‌دانند و اعتقاد دارند هوش مصنوعی کاربردهایی بی نظیر به ویژه در حوزه کسب‌وکار دارد. این ابزار به‌عنوان پشتیبان شرکت‌ها در بخش‌های گوناگون خدمات مشتری کار می‌کند و تجربه‌ی مشتری‌ها را بهبود می‌بخشد…

🔘هوش مصنوعی بعنوان دستیار، شاید مخاطرات کمتری داشته باشد…

▫️▫️میخاییل نابوموف،بنیان‌گذار شرکت DigitalGenius فعال درحوزه‌ هوش مصنوعی و همکاری آن باانسان است.اومی‌گویدهوش مصنوعی کنونی در حوزه‌هایی محدود از وظایف کاربرد دارد و این حوزه‌ها محدود به مواردی مانند کمک به مشتری برای تغییر آدرس یا اطلاعات کارت اعتباری هنگام خرید تعریف می‌شود.او پیشنهاد می‌کند هوش مصنوعی را برای کاربرد بهتر به‌عنوان همکار درکنار مدیر بخش خدمات مشتریان به‌کار بگیریم.

▫️تصور کنید هوش مصنوعی به سخن مشتری گوش می‌دهد، تاریخچه‌ی خرید و مشکل مشتری و موضوعات دیگر را از او می‌پرسد و به مدیر خدمات منتقل می‌کند.
▫️همچنین،ماشین پیشنهادهای مناسب برای پاسخ به مشتری را نیز بیان می‌کند. این فرضیه ترکیبی عالی از همکاری ماشین با انسان خواهد بود که به شکل زنده و لحظه‌ای انجام می‌شود.
جینی رومتی، مدیرعامل IBM، زمانی گفته بود با معکوس کردن حروف هوش مصنوعی (AI به IA) به مفهومی کاربردی، یعنی دستیار هوشمند (Intelligent Assistant) می‌رسیم.

▫️ایده‌ی نایوموف نیز دقیقا همین مفهوم است. درواقع، برای مشتری مهم نیست که انسان یا ماشین به بهترین راهکار برای او برسند، او تنها پاسخ و راهکار کاربردی را نیاز دارد.نایوموف در توضیح بیشتر درباره‌ی کاربرد هوش مصنوعی در این بخش می‌گوید:
هوش مصنوعی ابزاری است که برای فرایندهای تکراری خدمات مشتری کاربرد دارد. این کاربرد شبیه استفاده‌ی حسابداران از ماشین‌‌حساب یا فایل‌های صفحات گسترده برای راحتی در انجام وظایف خواهد بود.

◾️تاکنون دیده‌اید حسابدار برای انجام محاسبات خود از ماشین‌حساب استفاده نکند؟ شرکت‌ها هم باید هوش مصنوعی را شبیه به چنین ابزاری ببینند.درواقع، این ابزار در آینده‌ نزدیک نه مزیتی رقابتی، بلکه ابزاری الزامی در کسب‌وکار خواهد بود.
🔸️هواداران AI آن را ابزاری برای کار راحت‌تر درکنار انسان می‌دانند.به‌هرحال، هوش مصنوعی به نقطه ی عطف خودرسیده ودر زندگی روزمره‌ی بسیاری از ما نیز وارد شده است؛ هرچند هنوز بسیاری از مردم حضور آن را درک نکرده‌اند.

▫️نایوموف می‌گوید هوش مصنوعی به زندگی ما آمده تا بماند و آنچه امروز می‌بینیم،تنها یک آغاز است.او باور دارد که این هوش تازه دنیای کسب‌وکار را تسخیر میکند؛ اما آینده‌ای که در فیلم‌ها می‌بینیم، درحد همان داستان باقی خواهد ماند.

◾️اما برخی کارشناسان معتقدند آینده‌ی ترسیم شده در فیلم‌های هالیوودی، بسیار دور از واقعیت است و ربات‌ها به این اندازه شغل‌های ما را تصاحب نخواهند کرد. طبق دیدگاه آن‌ها، این هوش نه‌تنها شغل‌ها را ازبین نمی‌برد، بلکه به‌عنوان ابزاری سودمند درکنار انسان‌ها فعالیت خواهد کرد.

☆نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی درمسیر سلطه بر جهان و اشغال تمام فرصت‌های شغلی ما حرکت می‌کند یا می‌توان همیشه از آن به‌‌عنوان ابزاری کاربردی نام برد؟